Nowości Transmety

W październiku firma przypomni o sobie wprowadzeniem na rynek nowego procesora Efficeon. Układ przeznaczony do urządzeń przenośnych cechować ma ok. 50-proc. większa wydajność od procesorów Crusoe.

Nowy procesor firmy będzie wytwarzany w technologii 0,13 mikrona przez TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.). Firma planuje uczynić go swoim produktem flagowym, przeznaczonym do montażu przede wszystkim w komputerach przenośnych. Procesor Crusoe pozostanie w sprzedaży jako układ dedykowany głównie do rozwiązań przemysłowych.

Transmeta zapowiada już kolejną generację Efficeona, która będzie wytwarzana we współpracy z Fujitsu. Wraz z przejściem na technologię 0,09 mikrona procesor ma zyskać na wydajności. Obniży się też jego zapotrzebowanie na energię. Efficeona 2 na rynek ma trafić w połowie przyszłego roku. Powodzenie sprzedaży nowych układów będzie miało kluczowe znaczenie dla Transmety. Na razie W II kw. br. przy przychodach na poziomie 5,1 mln USD, firma zanotowała 22 mln USD straty. Produkty Transmety (układy Crusoe) w swoich notebookach i urządzeniach typu Tablet PC czy "thin-client", wykorzytują m.in. Fujitsu-Siemens, Nec czy HP.