Nowości i bezpieczeństwo elektronicznych płatności

Karty przedpłacone

Na początku bieżącego roku bank Citi Handlowy wydał przy współpracy z Centrum Medycznym Damiana tzw. kartę przedpłaconą (z ang. pre-paid). Jest to karta płatnicza, która pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych jedynie w celach medycznych we wspomnianym wcześniej szpitalu.

Osoba chcąca skorzystać z karty nie musi posiadać konta bankowego - kartę zasila się dowolną kwotą, która następnie może zostać wykorzystana w celu zapłaty za usługi oferowane przez Centrum Medyczne Damiana. Ta karta przedpłacona może szczególnie zainteresować osoby, które mają obawy przed wręczaniem trzeciej osobie gotówki na opłaty związane z usługami medycznymi - mogą to być rodzice wyposażający w tego typu karty swoje dzieci.

Nowości i bezpieczeństwo elektronicznych płatności

Karty przedpłacone (pre-paid) mogą być dobrym pomysłem na prezent.

Karty przedpłacone wydają się być bardzo dobrym narzędziem do dokonywania płatności za towary czy usługi - mogą być stosowane jako karty podarunkowe (np. karta zasilona kwotą 100zł do wykorzystania w wybranym sklepie) czy też w celu dokonywania bezgotówkowych opłat w konkretnej sieci sklepów. Ta forma płatności nie jest obarczona większym zagrożeniem ze strony przestępców, nie jest bowiem powiązana z żadnym kontem bankowym i umożliwia dokonywanie płatności tylko na wysokość wpłaconej wcześniej sumy oraz jedynie w konkretnych miejscach, co umożliwia łatwiejszą weryfikację posiadacza karty i wykrycie oszusta.

Karty bezstykowe

Obecnie transakcja kartą płatniczą trwa długo i jest niewątpliwie wolniejsza od tradycyjnej zapłaty gotówką. Sprzedawca musi przejechać kartą przez czytnik, odczekać chwilę na nawiązanie połączenia z systemem płatności, przekazać klientowi paragon do podpisania (czy też klawiaturę do wpisania numeru PIN) weryfikując tym samym jego tożsamość, zaakceptować transakcję, po czym wydrukować właściwy rachunek. Często trwa to kilkadziesiąt bezproduktywnych sekund. Oczywiście w międzyczasie klient zagrożony jest możliwością skopiowania danych z jego karty, jeżeli terminal został poddany działaniom przestępców. Wszelkie te problemy rozwiązuje nowa metoda płatności, która powoli zaczyna wkraczać do kraju nad Wisłą - są to karty bezstykowe.

Nowości i bezpieczeństwo elektronicznych płatności

Bank Zachodni WBK wprowadził do Polski nową formę płatności - na zdjęciu karta bezstykowa wraz ze specjalnym terminalem.

Wykorzystanie kart bezstykowych wydaje się być formą płatności, która w krótkim czasie zdominuje transakcje bezgotówkowe w sklepach. Bez wahania można przyznać, że jest ona pozbawiona większości wad, które mają aktualnie używane karty płatnicze - wszystko dzięki jej konstrukcji oraz sposobie użycia.

Karty bezstykowe niosą ze sobą sporą innowację - to pierwsza plastikowa karta płatnicza, której właściciel nie musi wypuszczać z ręki. Wszystko za sprawą specjalnych terminali, które nie wymagają już przejechania paskiem magnetycznym przez skaner, a jedynie przybliżenia karty na odległość 3-5 centymetrów do specjalnego terminala. Karty bezstykowe są praktycznie niemożliwe do podrobienia, ponieważ są wyposażone nie w pasek magnetyczny, a mikroczip.