Nowości i bezpieczeństwo elektronicznych płatności

Bardzo ważnym atutem takiej formy płatności jest szybkość, z jaką dokonuje się transakcji bezgotówkowej - cały proces ogranicza się bowiem do przyłożenia i odczytania przez czytnik danych z karty. Nie ma tu dodatkowych autoryzacji - jest to wygodne, jednak ze względu na możliwość kradzieży karty, płatności w ten sposób będą mogły opiewać jedynie na małe sumy, za gazetę, chleb czy inny produkt o wartości kilku złotych.

Pierwszą transakcje bezstykową w Polsce dokonano 12 grudnia 2007 roku. Kartę wydał bank BZ WBK, który zdecydował się zaoferować swoim klientom tą nowatorską formę płatności. Według informacji udzielonych przez rzecznika prasowego banku, już niedługo kartami tego typu będzie można płacić w kilkuset miejscach w Warszawie i Poznaniu. Bank ustalił limit wysokości transakcji, który nie będzie wymagał autoryzacji numerem PIN na 50 zł. Bardzo prawdopodobne, że karty bezstykowe wprowadzą w niedługim czasie banki BRE Bank oraz PKO BP, jednak dokładne daty nie są jeszcze znane.

Incydent Visy

Nawet jeśli korzystasz z najnowocześniejszych kart płatniczych wyposażonych w technologię mikrochipową, a wykonywane za ich pomocą transakcje musisz potwierdzić kodem PIN, nie powinieneś bezgranicznie wierzyć, że twoje zakupy czy wypłaty z bankomatu będą właściwie zaksięgowane przez bank. Dlaczego? Może się zdarzyć, że kolejny raz kolejny nawali system obsługi transakcji bezgotówkowych firmy Visa, tak jak to się stało w styczniu bieżącego roku.

W połowie stycznia 2008 roku niektórych posiadaczy kart oznaczonych logiem Visa spotkała przykra niespodzianka - wypłaty z niektórych bankomatów zostały błędnie zaksięgowane. Niektórzy użytkownicy kart płatniczych zostali obciążeni nawet 20-krotnością wypłaconej z bankomatu gotówki. Po kilku dniach pieniądze zostały zwrócone poszkodowanym klientom - nie zawsze właściwe sumy.

W wypadku tego typu awarii, która dotyka większą liczbę osób, banki bardzo szybko korygują dokonane przez klienta transakcje, tak aby wyeliminować błąd systemu.

Przykład tej awarii pokazuje jednak, że warto śledzić wyciągi z kont bankowych i sprawdzać czy wszystko odpowiada stanowi faktycznemu naszych finansów. Jeśli nie, należy złożyć pisemną reklamację w banku oraz o zaistniałej sytuacji poinformować Komisję Nadzoru Bankowego, która jest jednostką rządową mającą m.in. kontrolować działania banków wymierzone w swoich klientów.