Nowości i bezpieczeństwo elektronicznych płatności

Już od dawna, udając się na zakupy nie trzeba zabierać ze sobą ani złotówki - wystarczy kawałek plastiku z logiem Visa, MasterCard lub jednym z wielu innych. Karty płatnicze mogą dawać poczucie bezpieczeństwa, bo nie trzeba martwić się o utratę przeznaczonych na zakupy pieniędzy - czy słusznie? Analizujemy bezpieczeństwo najpowszechniejszych metod płatności bezgotówkowych w sklepach.

Nowości i bezpieczeństwo elektronicznych płatności
Czy masz kartę płatniczą? Z całą pewnością na to pytanie większość z nas odpowiedziałaby twierdząco. Bardzo często nasze portfele są wypchane niezliczoną ilością kart służących do płacenia w sklepach. Zazwyczaj są to zwykłe karty płatnicze, czasami kredytowe, najczęściej spod znaku Visa lub MasterCard, ale być może także ze znaczkiem American Express czy jednym z wielu innych operatorów transakcji bezgotówkowych. Karty płatnicze dają duży komfort dla kupującego - nie musi liczyć, ile gotówki zabrać ze sobą, nie trzeba też się martwić o ich kradzież czy zgubienie.

Czy płatności kartą dają poczucie pełnego bezpieczeństwa? To pytanie powinna zadać sobie każda osoba, która korzysta z płatności bezgotówkowych w sklepach. Niestety, należy jasno powiedzieć - opinia o braku zagrożeń dla płacącego jest przejawem dużej naiwności. Korzystanie z kart płatniczych jest bezpieczne, ale nie zawsze - technologia wykonania większości z nich daje wiele do życzenia.

Ostrożność najlepszą obroną

Nawet jeśli posiadasz najpowszechniejszy w Polsce typ karty płatniczej, czyli ten posiadającej pasek magnetyczny, to nie jesteś bezbronny w walce z przestępcami, którzy chcieliby ją skopiować. Twoją najlepszą bronią jest zdrowy rozsądek i ostrożność. Poniżej znajdziesz kilka rad, jak nie dać się okraść:

1. Korzystając z bankomatu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka, wymienionych w kolejnych punktach, elementów. Jeżeli którykolwiek z nich wzbudzi Twoje wątpliwości nie ryzykuj, nie dokonuj wypłaty gotówki.

2. Najpierw sprawdź czy wlot, w którym umieszcza się kartę kredytową nie ma naklejonych jakichkolwiek nakładek czy innych podejrzanych elementów - podobnie w przypadku klawiatury, której budowa nie powinna budzić żadnych podejrzeń.

3. Bardzo często do górnej części bankomatu przestępcy doklejają specjalne listwy, w których umieszczają kamery do zarejestrowania wpisywanego przez użytkownika PINu. Nierzadko są one mizernie wykonane, posiadają naklejki z logo banku czy typów obsługiwanych kart.

4. Urządzenia przestępców montowane są najczęściej w przeciągu kilku sekund - jeżeli którykolwiek element bankomatu wydaje się podejrzany, dotknij go, sprawdź czy nie jest przyklejony, a najlepiej poinformuj o swoich spostrzeżeniach policję i znajdź inny, godny zaufania bankomat.

5. Korzystając z bankomatu warto również zadbać o to, aby nikt nie mógł poznać wpisywanego PINu oraz przed odejściem od niego chować kartę płatniczą do portfela - nie trudno sobie wyobrazić złodzieja, który znając PIN wykrada ofierze kartę i wypłaca środki z najbliższego bankomatu. Zjawisko może wydawać się nierealne, jednak nie jest one tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać.

6. Płacąc w sklepie czy przede wszystkim w restauracji, nie należy nigdy spuszczać karty płatniczej z oka - kelnerzy czy sprzedawcy nie mają prawa użyć karty bez obecności jej właściciela. Pozwalając osobie trzeciej oddalić się z kartą, należy być świadomym, że jej skopiowanie jest bardzo proste i szybkie.

7. Pamiętaj, ostrożność i zdrowy rozsądek jest najlepszą bronią w walce z przestępcami. Zawsze, kiedykolwiek masz wątpliwości czy transakcja jest bezpieczna - nie dokonuj jej, a jeśli jesteś przekonany co do słuszności swoich obaw, zgłoś sprawę policji.

Większość kart płatniczych łatwo skopiować, a także łatwo jest wykraść niezbędny do wypłaty pieniędzy PIN. Skopiowane plastiki wyglądają identycznie jak oryginały - przestępca przy pewnym wkładzie pracy może bez przeszkód, nie wzbudzając żadnych podejrzeń, dokonać transakcji płatniczej w dowolnym sklepie.