Nowości od Symanteca

Nowe wersje sztandarowych produktów firmy Symantec nie spowodują rewolucji. Najciekawsze nowości pojawiły się w Norton Ghost 10.0

Poprzednie wersje Norton Ghost służyły przede wszystkim do tworzenia dokładnych kopii całych partycji dyskowych. Zapisywanie obrazu lub odtwarzanie partycji odbywało się poza systemem operacyjnym, w specjalnym środowisku uruchamianym po restarcie komputera. Norton Ghost 10.0 to zmienił. Oczywiście pełne kopiowanie partycji dyskowych do pliku obrazu nadal jest możliwe, ale Ghost 10.0 to przede wszystkim narzędzie do regularnego i praktycznie w pełni zautomatyzowanego tworzenia kopii zapasowych. Nowością w wersji 10. są tzw. punkty przywracania - można zapisać kompletną informację o stanie systemu, aby później odtworzyć ją, gdy np. na skutek wielokrotnych instalacji i deinstalacji oprogramowania system operacyjny przestanie działać stabilnie i wydajnie. Przydatną nowością jest dostosowywanie ograniczenia wydajności komputera w czasie zapisywania kopii zapasowej. Kopia będzie tworzona dłużej, ale jednocześnie na komputerze można pracować bez większych kłopotów. Norton Ghost 10.0 wyposażono w nowe narzędzie do tworzenia krążków ratunkowych SRD (Symantec Recovery Disc), umożliwiające odtworzenie systemu z kopii w przypadku poważniejszej awarii. Uwaga: to program wyłącznie do Windows 2000/XP. Użytkownicy Windows 98/Me muszą zadowolić się wersją 2003, dodaną do pudełka z Ghost 10.0.

Norton AntiVirus to chyba najbardziej znany produkt Symanteca, od lat cieszący się wielką popularnością program antrywirusowy (niezależnie od mniej i bardziej udanych kolejnych edycji). Pierwsze uruchomienie Norton AntiVirus 2006 powoduje wyświetlenie kreatora, ułatwiającego rozpoczęcie pracy z programem. Poprawna instalacja wymaga pobrania uaktualnień i pełnego skanowania systemu, dzięki czemu mamy pewność, że antywirus rozpoczyna pracę "z czystym kontem". W wersji 2006 pojawiło się wiele zmian w interfejsie aplikacji: aktywność programu i stan ochrony antywirusowej sygnalizuje nie tylko ikona w zasobniku systemowym, ale także dodatkowe, niestandardowe pole na pasku zadań. Powiększono okna komunikatów o wykryciu wirusa czy wymagającej uwagi zmianie ustawień - obecnie mają ponad 300 pikseli wysokości. Komunikaty nie zawsze są w pełni adekwatne do stanu pracy antywirusa, np. informacja o potrzebie pełnego skanowania systemu pojawia się, mimo że skanowanie systemu po instalacji zostało już automatycznie uruchomione. Co ciekawe, Norton AntiVirus 2006 zawiera część funkcji zapory sieciowej (Interet Worm Protection), przejmując po instalacji zadania standardowej zapory systemu Windows. W nowym Norton AntiVirusie wiele uwagi poświęcono wykrywaniu i usuwaniu zagrożeń niemieszczących się w definicji wirusa, np. oprogramowania szpiegowskiego, a także innych niebezpiecznych programów.

Pełne zabezpieczenie przed wszelkimi typami zagrożeń oferuje pakiet Norton Internet Security 2006. Jego najważniejszymi elementami są: program antywirusowy i zapora sieciowa (Norton Personal Firewall). Pakiet zawiera także programy Norton Privacy Control, zapewniający ochronę poufnych danych użytkownika, Norton AntiSpam - filtr antyspamowy, i Norton Parental Control, czyli moduł kontroli rodzicielskiej, blokujący dostęp do stron WWW, których dzieci nie powinny oglądać. Podobnie jak Norton Ghost 10.0 i Norton AntiVirus 2006, Norton Internet Security 2006 korzysta z prawie identycznego interfejsu, którego głównym elementem jest Norton Protection Center, wyświetlający informacje o stanie zabezpieczeń systemu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że ma on, przynajmniej po części, cel marketingowy. Satysfakcjonująca dla użytkownika informacja o pełnym zabezpieczeniu, sposobie przywracania danych itd. wymaga zakupu co najmniej kilku programów Symanteca. Niezależnie od informacji w panelu &Protection Center& jest też standardowe i znane z innych aplikacji tego producenta okno ze szczegółowymi informacjami o zabezpieczeniu przez dany produkt, np. antywirus czy filtr zapory sieciowej.

Wśród nowych programów Symanteca nie mogło zabraknąć odświeżonej wersji Norton SystemWorks 2006. Ten zestaw programów narzędziowych w wersji 2006 wzbogacono o Norton AntiVirus 2006. Najważniejszą aplikacją jest słynny Norton Utilities, narzędziowy niezbędnik rozwijany od czasów DOS-u. W zestawie znajduje się także Norton GoBack, służący do przywracania poprawnego stanu systemu w przypadku awarii, oraz CheckIt Diagnostics - zestaw funkcji diagnostycznych i optymalizujących pracę systemu. Norton SystemWorks 2006 przeznaczony jest wyłącznie do Windows XP Home/Pro.

Ceny Norton Ghost 10.0 280 zł, Norton AntiVirus 2006 200 zł, Norton Internet Security 2006 320 zł, Norton SystemWorks 2006 360 zł

Informacje http://www.symantec.com.pl