Nowości płytowe

Intel i AMD zaprezentowały dwie nowe specyfikacje obniżające koszty projektowania płyt głównych.

Dwa konkurujące ze sobą obozy, zajmujące się opracowywaniem technologii wykorzystywanych w budowie komputerowych podzespołów, ogłosiły utworzenie nowych standardów, dzięki którym produkowanie płyt głównych typu "all-in-one" stanie się tańsze. Nową specyfikację zwaną CNR, której założenia dotyczą specjalnego złącza dla kart sieciowych czy modemów, przedstawiła firma Intel. Rozwiązanie to jest podobne do promowanego przez Intela już od 1998 r. złącza AMR (Audio/Modem Riser). Firma dotąd nie ujawniła szczegółów na temat nowej technologii - podano jedynie, że specyfikacją CNR interesują się Motorola i Cirrus Logic.

Konkurencyjny standard przedstawiła grupa skupiająca takie firmy, jak: AMD, Lucent, 3Com, Nvidia, Texas Instruments i Via Technologies. Specyfikacja ACR dotyczy również urządzeń sieciowych. W przeciwieństwie do rozwiązania Intela wspiera ona stosowanie technologii DSL czy transmisji bezprzewodowych.

Upowszechnienie złączy typu CNR czy ACR może w niedługim czasie przyczynić się do tego, iż wyposażenie komputerów w modem, kartę graficzną czy dźwiękową stanie się znacznie tańsze. Producentom łatwiej będzie projektować płyty główne z odpowiednimi układami obsługującymi dźwięk oraz "sieć".