Nowości rynku - maj 2009

W tym miesiącu przedstawiamy aplikację Wondershare Photo Story Platinum, która pozwala tworzyć barwne albumy zdjęć do późniejszego wyświetlenia za pomocą odtwarzacza DVD. DeviceLock to program do blokowania portów, napędów itp. Uwadze czytelników polecamy też narzędzie Restored do wydajnego tworzenia kopii bezpieczeństwa danych, a także Nsauditora do sprawdzania, czy komputer jest odporny na działania hakerów. W związku z kryzysem gospodarczym opisujemy AceMoney, aplikację do kontroli wydatków. Proponujemy też Macro Experta, program do automatyzacji czynności wykonywanych na komputerze.

Wondershare Photo Story Platinum 3.2.1.2 - Album ze zdjęciami na płycie

Większość posiadaczy aparatów cyfrowych wykonuje nimi setki, o ile nie tysiące zdjęć przy każdej nadarzającej się okazji - każdy wyjazd czy rodzinna uroczystość, to znaczna liczba megabajtów z utrwalonymi wspomnieniami. Część zdjęć warto wywołać i umieścić w tradycyjnym albumie, ale co z resztą? Pozostawienie zdjęć w formie zwykłych plików graficznych jest nieciekawe i ze świecą szukać osób, które często zaglądają do starych, niewykorzystanych kolekcji.

Wondershare Photo Story Platinum to zmieni - w prosty sposób pozwala tworzyć nietuzinkowe albumy z fotografii na twardym dysku użytkownika. Jego obsługa jest bardzo prosta - wybierasz grafiki i animacje, wpisujesz (lub nie) opisy zdjęć czy nazwę albumu, a na końcu program automatycznie nagra płytę DVD z danymi lub utworzy plik wideo. Ponadto masz do dyspozycji dziesiątki większych i mniejszych efektów, wiele pomniejszych dekoracji czy efektów, a korzystanie z nich nie wymaga wiele wysiłku. Utworzona płyta może być wyświetlona na komputerze lub dowolnym odtwarzaczu DVD.

Cena 39,95 dol.

Nowości rynku - maj 2009

DeviceLock 6.3 - Komputer niedostępną twierdzą

W program antywirusowy oraz firewall powinny być zaopatrzone wszystkie komputery, niezależnie od systemu operacyjnego czy aktywnego połączenia z Internetem. To wystarcza, gdy z maszyn korzysta ścisłe grono użytkowników - jeśli dostęp do nich mają obcy ludzie, warto zwiększyć ochronę. Aplikacja DeviceLock uniemożliwi niepowołanym osobom dostęp do napędów komputera, wyłączy określone porty (np. USB czy FireWire), automatycznie odetnie komunikację z urządzeniami z Windows Mobile czy za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub Bluetooth.

Nowości rynku - maj 2009

Program ma dużo opcji konfiguracyjnych - można tworzyć wiele grup użytkowników o różnych prawach dostępu, określać godziny, w których obowiązują obostrzenia, a nawet kopiować dane przenoszone w wybrany sposób (np. nagrywane na płyty). Poza całkowitym odcinaniem dostępu do poszczególnych urządzeń, program ustawi status części z nich na tylko do odczytu, co uniemożliwi wydostanie się danych z dysków komputera, ale pozwoli na korzystanie z plików z zewnątrz.

Cena 31,20 euro

Restored 1.0 - Wydajne kopie bezpieczeństwa

Warto tworzyć kopie bezpieczeństwa - żaden użytkownik komputera nie zna dnia ani godziny, kiedy wirus, awaria czy chwilowa nieuwaga spowoduje utratę ważnych plików. Częste wykonywanie backupów wiąże się jednak z pewnymi konsekwencjami - o wybranych porach wykorzystanie komputera zwiększa się, a kurczy dostępna przestrzeń dyskowa w miejscu docelowym, do którego trafiają zabezpieczone dane.

Nowości rynku - maj 2009

Restored to narzędzie, które pozwoli efektywnie wykonywać kopie ważnych danych. Najważniejszą zaletą aplikacji jest metodologia działania - pierwszy backup obejmuje wszystkie dane wskazane przez użytkownika, a następne, wykonywane bardzo często, zabezpieczają jedynie pliki zmodyfikowane w stosunku do poprzednich, zachowanych już wersji.

Taki system wykonywania kopii bezpieczeństwa pozwala zaoszczędzić miejsce na dysku, które większość aplikacji tego typu zmarnowałaby, dublując niepotrzebnie te same dane. Dodatkowymi atutami Restoreda są: łatwość używania (wystarczy wskazać zabezpieczane pliki czy foldery oraz miejsce na ich kopie), małe wykorzystanie zasobów komputera (kopiowanie danych jest niemal niezauważalne), a także zaawansowany system zarządzania utworzonymi backupami - w wypadku wypełnienia dostępnej przestrzeni dyskowej usuwane są najstarsze dane.

Cena 29 dol.

AceMoney 3.15 - Finanse pod kontrolą

Próbując zapanować nad domowym portfelem, warto skorzystać z takiej aplikacji, jak AceMoney. Narzędzie pozwala w skuteczny sposób zarządzać finansami - przychodami, planowanymi i bieżącymi wydatkami, kontami bankowymi itp. Użytkownik może wygenerować wykresy wydatków, sprawdzić kursy walut, a także wydrukować kalendarz z opłatami w wybranym miesiącu.

Nowości rynku - maj 2009

Aplikacja przyda się także dl grającym na giełdzie - pozwala przygotować listę posiadanych akcji i dzięki danym pobranym z Internetu śledzić zyski lub straty danego dnia. Ważną zaletą AceMoney jest jej spolszczenie (w niektórych miejscach jednak niekompletne). Szkoda, że brak listy polskich banków, jednak łatwo można je dodać, wykorzystując specjalny formularz. Poza wersją płatną dostępna jest uboższe wydanie AceMoney Lite, które pozwala dodać jedno konto bankowe użytkownika.

Cena 30 dol.

Nsauditor 1.8.9 - Sprawdź zabezpieczenia swojego peceta

Nsauditor to doskonałe narzędzie, które pozwala sprawdzić bezpieczeństwo komputera użytkownika w Internecie. Program przeprowadza testy, a następnie generuje raport, w którym wyszczególnione są mocne punkty zainstalowanych zabezpieczeń, ale także wady, które cyberprzestępcy mogą wykorzystać do przejęcia kontroli nad pecetem czy kradzieży danych.

Nowości rynku - maj 2009

Wśród wspomnianych testów należy wymienić: wyszukiwanie niezabezpieczonych portów, próbę uzyskania możliwie największej ilości danych o maszynie, sprawdzenie, czy jest odporna na najpopularniejsze ataki itd. Audytowi mogą podlegać także usługi uruchomione na komputerze (np. Microsoft SQL Server) czy systemy wykrywania włamań. Program jest przeznaczony dla użytkowników zaawansowanych, ale każdy znajdzie w nim dużo przydatnych informacji, które mogą doprowadzić do zmiany zapory sieciowej czy aplikacji antywirusowej lub pozostania przy używanej.

Cena 69 dol.

Macro Expert 2.96 - Oszczędzanie czasu z makrami

Czy często zdarza ci się wykonywać na komputerze te same czynności? Jeśli regularnie korzystasz z peceta, z pewnością odpowiedź jest twierdząca. Otwieranie tych samych stron internetowych, codzienne wpisywanie identycznych loginów i haseł, uruchamianie określonych aplikacji czy powtarzanie innych akcji powoduje, że niepotrzebnie marnujesz czas. Macro Expert umożliwia automatyzację prostych, ale często wykonywanych czynności na komputerze z systemem Windows.

Nowości rynku - maj 2009

Tworzenie makr jest proste i ogranicza się do wykonania danej czynności (każdy ruch myszą i wpisana litera są rejestrowane), nazwania jej na potrzeby narzędzia, a także określenia kombinacji klawiszy, która będzie ją uruchamiać w przyszłości. Dodatkowo aplikacja umożliwia włączanie określonych makr o wybranej przez użytkownika porze czy po wystąpieniu oczekiwanego wydarzenia, np. po włożeniu nośnika pamięci flash do portu USB czy wyświetleniu komunikatu o niskim poziomie baterii.

Cena 59,95 dol.

W skrócie

PowerStrip 3.85

Narzędzie do zwiększania wydajności karty graficznej oraz modyfikacji rozbudowanych ustawień monitora.

Cena 29,95 dol.

Recover My Files 3.9.8.6299

Prosty w użyciu program do odzyskiwania danych usuniętych z lokalnego dysku, pamięci flash, aparatów fotograficznych itp.

Cena 69,95 dol.

Anti Trojan Elite 4.3.5

Aplikacja do usuwania trojanów i keyloggerów z Windows. Możliwa jest ochrona w czasie rzeczywistym i ręczne skanowanie.

Cena 29,95 dol.

Ashampoo UnInstaller 3.12

Aplikacja służy do pełnego usuwania zainstalowanych programów i wszystkich śladów ich obecności na dyskach i w systemie.

Cena 49,99 dol.

LCG Jukebox 2.41

Rozbudowany odtwarzacz plików muzycznych do urządzeń przenośnych z systemem Windows Mobile lub Symbian.

Cena 19,99 euro