Nowości w IT - na co czekamy, a czego nie chcemy

Przed tygodniem przedstawiliśmy Wam kilka nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które już w najbliższych miesiącach trafią na rynek, a z czasem także do Waszych "pecetów". Dziś zaprezentujemy Wam uzupełnienie tego tekstu - opiszemy kilka ciekawych nowości, na które przyjdzie nam niestety poczekać trochę dłużej, niż kilka miesięcy. Ale to nie wszystko - podpowiemy, jakie ciekawe produkty trafią na rynek dosłownie "na dniach", a także przedstawimy kilka niezwykle interesujących - i bardzo ważnych dla wszystkich użytkowników IT - "bitew technologicznych". Na koniec przypomnimy kilka technologii, które miały stać się hitem - jednak z jakiegoś powodu wciąż pozostają niszowe...

Zaczniemy od kilku technologii, które są obecnie intensywnie rozwijane i które rzeczywiście mają potencjał, by zmienić sposób, w jaki korzystamy z Internetu czy komputera. Niestety, wspólnym mianownikiem wszystkie zaprezentowanych poniżej nowości jest to, że trafią na rynek najwcześniej za 5 - 8 lat...

Gigabitowy Internet (2012): Wkurza cię przepustowość domowego łącza? Dzięki optycznemu kablowi o przepustowości 1 gigabita na sekundę pobierzesz z Sieci najnowszy film w czasie krótszym niż minuta.

Przed tygodniem - w tekście "Pecet w roku 2008, czyli co nowego w IT" - przedstawiliśmy Wam zestaw nowych technologii, które, naszym zdaniem, mają szansę zawojować świat. Na listę trafiły jedynie te innowacje, które już wkrótce mają pojawić się w sklepach. Tekstowi towarzyszyła ankieta, w której pytaliśmy naszych Czytelników o to, która z nowych technologii ma największe szanse na zdobycie popularności. Oto wyniki:

Wyniki ankiety PCWK

Wyniki ankiety PCWK

Więcej informacji - w tym m.in. pełne wyniki ankiety oraz opisy zestawionych w niej innowacji - znaleźć można tutaj.

Ogniwa paliwowe dla urządzeń przenośnych (2013): Właśnie trwają prace nad wodorowymi ogniwami paliwowymi, które dzięki kupowanym w sklepie kartridżom zasilą twój laptop przez tydzień.

Inteligentny dom (2014): Od lat słychać o inteligentnych domach - skomputeryzowanych mieszkaniach, które spełnią większość twoich życzeń. W ciągu kilku lat domy codziennością staną się domy oplecione siecią kabli zdolnych przekazywać sygnały z centralnego komputera, który będzie sterował wszystkim: od kaloryfera poprzez oświetlenie po system bezpieczeństwa.