Nowości w Safari 5 - przeglądarka wreszcie obsłuży rozszerzenia

Dostępna jest nowa wersja przeglądarki internetowej firmy Apple. Safari 5 to sporo ciekawych nowości, wśród których znalazły się m.in. obsługa rozszerzeń oraz specjalny tryb przeglądania o nazwie Safari Reader.


Współpraca z rozszerzeniami to cecha charakterystyczna większości nowoczesnych przeglądarek internetowych - Firefoksa, Chrome'a czy Opery. Nawet użytkownicy Internet Explorera 8 mogą rozszerzać funkcjonalność tego programu instalując dodatkowe obiekty typu WebSlice.

Nareszcie z rozszerzeniami

Program Safari dotychczas oficjalnie rozszerzeń nie wspierał. Wraz z wydaniem wersji nr 5 tej aplikacji sytuacja na szczęście się zmienia. Programiści będą mogli - po przystąpieniu do programu Safari Developer - tworzyć własne dodatki dla przeglądarki Apple z użyciem takich technologii jak HTML5, CSS3 czy JavaScript.

Dla większego bezpieczeństwa, rozszerzenia będą uruchamiane w tzw. trybie sandbox, czyli specjalnie wydzielonej przez przeglądarkę przestrzeni, a ich instalacja wymagać będzie uzyskania cyfrowego certyfikatu wydanego przez Apple.

Safari Reader

Inne nowości w programie to m.in. czytnik Safari. Jest to specjalny tryb przeglądania zasobów WWW, ułatwiający czytanie artykułów publikowanych w Sieci. Strony wyświetlane są w czytniku tak, jak dokumenty edytora tekstowego; pozbawione są wszelkich rozpraszających czy przeszkadzających w lekturze elementów, np. reklam. Można jednak w tym trybie oglądać osadzone na stronie filmy wideo.

Apple podkreśla wydajność działania aplikacji. Zoptymalizowany silnik Nitro (przetwarzanie JavaScriptu) ma zapewnić Safari 5 30-procentowe przyspieszenie działania w stosunku do wersji nr 4 oraz przewagę nad wszystkimi najpoważniejszymi konkurentami: Chrome 5 i Operą 10.53, a zwłaszcza nad Firefoksem 3.6 (wyniki uzyskane na komputerach Mac pracujących pod kontrolą systemu Mac OS X 10.6).

Pozostałe nowości

Wygląda na to, że Apple nie tylko werbalnie, ale i czynnie wspiera standard HTML5 - Safari 5 to szersza obsługa funkcji tego języka, w tym geolokacji, WebSocket i wyświetlania wideo w trybie pełnoekranowym.

Safari 5 wprowadza też obsługę wyszukiwarki Bing, jako jeden z oferowanych silników wyszukiwawczych (oprócz dotychczasowych Google i Yahoo! Search). Wzbogacono funkcjonalność paska adresu przeglądarki, który może zapamiętać zarówno adres URL, jak i zawartość strony (np. tytuł artykułu).

Przeglądarka dostępna jest w wersji dla systemów operacyjnych Windows (XP SP2, Windows Vista, Windows 7) i Mac OS X (10.5.8 i nowsze, 10.6.2 i nowsze).

Safari 5 to kolejna, po iPhone 4, nowość od Apple zaprezentowana w czasie konferencji WWDC 2010.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: