Nowości w Windows Live SkyDrive

Zespół odpowiedzialny za rozwój Windows Live SkyDrive poinformował o zwiększeniu pojemności wirtualnego dysku do 25 GB. Nie jest to jedyna nowość w tej usłudze.

Nowości w Windows Live SkyDrive

Informacje:http://skydrive.live.com, Cena: bezpłatny

Windows Live SkyDrive

Windows Live SkyDrive

Usprawniono zarządzanie zawartością magazynowaną w "chmurze" Microsoftu. Nowością jest m.in. możliwość zapisywania plików graficznych bezpośrednio do Windows Live Photo Gallery. Wkrótce będzie można zapisywać całe katalogi w postaci zarchiwizowanego pliku ZIP, przenosić dane pomiędzy folderami i kopiować jeden plik do kilku katalogów jednocześnie.

Kolejne udoskonalenia związane są z obsługą zdjęć. Dodano ponad 20 nowych funkcji. Wśród najważniejszych warto wymienić większy rozmiar miniatur (w widoku podglądu), możliwość zamawiania wydruków zdjęć bezpośrednio z usługi SkyDrive, tworzenie z fotografii prezentacji (pokazów slajdów) i przeglądanie ich w tej formie (w tym celu twórcy usługi zalecają instalację platformy Silverlight), czy wreszcie nowości z zakresu tagowania plików.

Inne usprawnienia dotyczą dzielenia się plikami ze znajomymi. Microsoft zapowiedział w tej dziedzinie "dramatyczne zmiany". Przede wszystkim dzielenie się plikami i zdjęciami nie będzie wymagało logowania z użyciem konta Windows Live ID. Kontakty będzie można organizować w celu łatwiejszego przydzielania dostępu wybranej grupie. Będzie też możliwe dzielenie się linkami ze znajomymi przy wykorzystaniu paska Windows Live Toolbar oraz przeglądanie (w jednym, scentralizowanym miejscu) tego, co udostępnili nasiznajomi.

Następną innowacją ma być możliwość przechowywania w SkyDrive "ulubionych" z Internet Explorera, tak aby mieć do nich dostęp z każdego miejsca na świecie. Dodane zostaną także nowe opcje związane z komentarzami (z pełną obsługą HTML-a) oraz zabezpieczające przed spamem.

Niestety, zapowiadane zmiany będą wprowadzane stopniowo. Na razie nowy SkyDrive został oddany do użytku mieszkańcom USA, Irlandii i Danii. Na polską zmodernizowaną wersję przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Plusy:

  • pięciokrotnie większa pojemność
  • usługa jest bezpłatna
  • większe możliwości dzięki nowym funkcjom
  • ulepszony interfejs, łatwiejsza obsługa

Minusy:

  • w polskim SkyDrive zmian jak dotąd nie wprowadzono

Podsumowanie: nowe opcje i ulepszenia interfejsu sprawią, że usługa Windows Live SkyDrive stanie się jeszcze bardziej praktyczna i użyteczna.

Ocena: 8/10