Nowości z Redmond

Microsoft zapowiedział rychłą prezentację testowej wersji systemu Whistler i udostępnił pierwszy Service Pack dla Windows 2000.

W październiku ma się ukazać wersja beta systemu Whistler, który "zunifikuje" dwie funkcjonujące dotychczas linie systemów operacyjnych Microsoftu. Whistler będzie przeznaczony również dla domowych użytkowników, choć ma być oparty na tej samej technologii co Windows NT i Windows 2000. Microsoft ma w tej chwili dwa duże zespoły programistyczne - jeden opracowuje opartee jeszcze częściowo na DOS-ie popularne systemy używane w domowych komputerach, a drugi zajmujey się bardziej stabilnymi i bezpiecznymi systemami opartymi na technologii Windows NT.

Whistlerbędzie miał między innymi ulepszony mechanizm bezpieczeństwa - tak by na przykład rodzice mogli ograniczyć dzieciom dostęp do niektórych informacji. Dużo krótszy ma być także czas restartu systemu - około 10 sekund. Ostateczna wersja nowej platformy pojawi się prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku. Jak twierdzą analitycy, krótki odstęp czasu pomiędzy prezentacją Windows Millenium i Whistlera może zahamować sprzedaż pierwszego produktu, gdyż użytkownicy mogą po prostu czekać na pojawienie się w ofercie nowego, wydajniejszego systemu.

Microsoft w swojej witrynie internetowej udostępnił także zapowiadany pierwszy Service Pack do Windows 2000. Nie wzbogaca on funkcjonalności systemu, ale zawiera nowy usprawniony zestaw sterowników oraz poprawki dotyczące bezpieczeństwa Windows 2000. Nowe właściwości systemu dostępne będą przez wykorzystanie znanego już z Windows 98 mechanizmu Windows Update.


Zobacz również