Nowy 5 nm procesor Apple A14 może zawstydzić swoją wydajnością 15 calowego MacBook'a Pro

W sieci pojawiły się najnowsze plotki na temat pierwszego 5 nm procesora od Apple. Czego możemy się po nim spodziewać?

Od kilku miesięcy pewne jest, że w 2020 roku z taśm produkcyjnych zjadą pierwsze procesory do urządzeń mobilnych wykonane w 5 nm. To właśnie w tego typu sprzęcie najbardziej widoczne są zalety coraz nowszych procesów technologicznych. W tym roku 5 nm układy zamierzają wprowadzić Apple oraz HiSilicon (spółka zależna od Huawei'a). Gigant z Cupertino zaprezentuje procesor Apple A14, a HiSilicon Kirin'a 1020.

Nowy 5 nm procesor Apple A14 może zawstydzić swoją wydajnością 15 calowego MacBook'a Pro

Źródło: macworld.com

Z raportów pochodzących od TSMC wiemy, że masowa produkcja 5 nm chipów FinFET EUV rozpocznie się już w drugim kwartale 2020 roku. Na początku prawdopodobnie produkowane będą chipy Apple A14, które znajdą się w nowych modelach iPhone'a. Pierwsze urządzenia z Apple A14 pojawią się w sklepach tuż po wakacjach.

Użytkownicy z pewnością zastanawiają się jakiej wydajności można spodziewać się po najnowszych układach produkowanych w nowym procesie technologicznym? Mamy dobre wiadomości. W przypadku Apple wzrost wydajności powinien być widoczny gołym okiem i można go porównać do wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone'a z 2 GB pamięci operacyjnej czyli iPhone'a 6s w 2015 roku.

Analizy przeprowadzone przez Jason'a Cross'a z MacWorld wskazują, że nowy układ Apple A14 może dorównywać wydajnością sześciordzeniowym procesorem zasilającym ostatnią generację 15 calowego MacBook'a Pro, który w zeszłym roku został zastąpiony przez nowego 16 calowego MacBook'a Pro z klawiaturą Magic Keyboard.

Oznacza to, że Apple A14 będzie wydajniejszy od najszybszego obecnie układu mobilnego Apple czyli A12X znajdującego się w iPad'ach Pro z 2018 roku. Chip ten jedynie niewiele ustępuje swoją wydajnością 15 calowemu MacBook'owi Pro.

Skok z 7 nm na 5 nm wydaje się niewielki ale może zapewnić ogromny wzrost wydajności przy zachowaniu rewelacyjnej efektywności energetycznej. Możliwość umieszczenia większej ilośc tranzystorów spowoduje, że 5 nm układy będą znacznie wydajniejsze w operacjach wielowątkowych.

Dodatkowo poza szybszym procesorem Apple A14 iPhone 12 po raz pierwszy otrzyma 6 GB pamięci operacyjnej, co dodatkowo zwiększy wydajność smartfona.

Przypominamy, że Apple A14 konkurować będzie z takimi układami, jak Qualcomm Snapdragon 875, oraz Kirin 1020.

Źródło: wccftech.com, macworld.com