Nowy Adobe Creative Suite - są pierwsze wersje beta

Koncern Adobe udostępnił w Sieci trzy wydania nowych wersji swoich aplikacji wchodzących w skład pakietu Creative Suite. Dreamweaver, Fireworks i Soundbooth, bo o nie chodzi, są dostępne publicznie jako wydania testowe. Można je pobierać i instalować, jednak użytkownicy nie posiadający kopii pakietu Creative Suite 3 będą mogli zapoznawać się z dwiema pierwszymi nowościami tylko przez 48 godzin. Po upływie tego czasu wersje beta staną się nieaktywne - nie dotyczy to posiadaczy CS3, którzy będą mogli z nich korzystać do chwili udostępnienia przez Adobe finalnego wydania najnowszego Creative Suite.

Aplikacje dostępne są na platformy systemowe Windows i Mac OS X, w języku angielskim. Można pobierać je ze strony Adobe Labs po uprzednim zarejestrowaniu/zalogowaniu się. Dreamweaver i Fireworks mogą być instalowane na komputerach z Windows XP SP2, Vistą i Mac OS X 10.4.11 (Intel i PowerPC). Beta nowego Soundbooth nie obsługuje komputerów Mac z procesorami PowerPC. Wszystkie programy dostępne są wyłącznie w wersjach anglojęzycznych, choć w trakcie instalacji Soundbootha wyświetla się spolonizowany ekran instalacji, po polsku dostępne są też licencje użytkownika.

Dreamweaver

W najnowszym wydaniu beta aplikacji do tworzenia serwisów WWW oprócz modyfikacji interfejsu wprowadzono także takie funkcje jak:

- Live View - podgląd strony WWW w rzeczywistym środowisku przeglądarki internetowej z jednoczesnym dostępem do kodu źródłowego (odbywa się to dzięki zastosowaniu nowego trybu renderingu, korzystającego z open source'owego silnika renderującego WebKit)

- Related Files - znajdujący się na górze interfejsu pasek wyświetlający wszystkie pliki powiązane z daną stroną, CSS, JavaScript, PHP, XML i inne

- Code Navigator - okienko pop-up wskazujące żródła kodu odpowiadające aktywnemu zaznaczeniu. Wyświetlane jest po kliknięciu w widoku kodu (Code) lub projektu (Design), ułatwia dostęp do takich danych jak reguły CSS, usługi SSI, zewnętrzne pliki JavaScript, szablony Dreamweavera itp.