Nowy Android L, czyli 5.0 Lollipop jest już dostępny do pobrania

W czasie wczorajszej prezentacji otwierającej konferencję Google I/O twórcy Androida zapowiedzieli, że nowa wersja systemu mobilnego dla urządzeń mobilnych udostępniona zostanie na jesieni. Deweloperzy mogą jednak wyjątkowo zapoznać się z systemem w wersji rozwojowej już teraz. Android L można pobrać już teraz. Niestety, nie wszyscy posiadacze smartfonów i tabletów z linii Nexus będą mogli go zainstalować.

Android L, który najpewniej będzie nazywał się oficjalnie Android 5.0 Lollipop, zadebiutuje dopiero na jesieni i nie jest jeszcze znana dokładna data premiery. Wyjątkowo jednak posiadacze wybranych urządzeń mogą pobrać kilka miesięcy przed premierą. Wśród wspieranych urządzeń znalazły się tylko dwa najnowsze Nexusy: wyprodukowany przez LG smartfon Nexus 5 oraz tablet Nexus 7 produkcji Asusa z 2013 roku.

Posiadacze tabletów Asus Nexus 7 (2012) i Samsung Nexus 10 oraz smartfona LG Nexus 4 zostali pominięci. Nie ma jeszcze pewności, które wymienione urządzenia z rodziny Nexus finalnie otrzymają aktualizację do nowego Androida. Możliwe, że w toku rozwoju systemu mobilnego Google wsparcie zostanie poszerzone.

Jak na razie obrazy nowej wersji systemu posiadacze kompatybilnych urządzeń mogą pobrać ze strony internetowej developer.android.com. Producenci urządzeń z nakładkami też jeszcze w większości nie zdeklarowali się, które z urządzeń obecnych w sprzedaży zostaną uaktualnione na jesieni lub później. Do tej pory wyłącznie HTC obiecało nową wersję Androida posiadaczom smartfonów z najwyższej półki: HTC One M7 z 2013 roku oraz dla tegorocznego HTC One M8.