Nowy Android L, czyli 5.0 Lollipop jest już dostępny do pobrania

W czasie wczorajszej prezentacji otwierającej konferencję Google I/O twórcy Androida zapowiedzieli, że nowa wersja systemu mobilnego dla urządzeń mobilnych udostępniona zostanie na jesieni. Deweloperzy mogą jednak wyjątkowo zapoznać się z systemem w wersji rozwojowej już teraz. Android L można pobrać już teraz. Niestety, nie wszyscy posiadacze smartfonów i tabletów z linii Nexus będą mogli go zainstalować.

Android L, który najpewniej będzie nazywał się oficjalnie Android 5.0 Lollipop, zadebiutuje dopiero na jesieni i nie jest jeszcze znana dokładna data premiery. Wyjątkowo jednak posiadacze wybranych urządzeń mogą pobrać kilka miesięcy przed premierą. Wśród wspieranych urządzeń znalazły się tylko dwa najnowsze Nexusy: wyprodukowany przez LG smartfon Nexus 5 oraz tablet Nexus 7 produkcji Asusa z 2013 roku.

Posiadacze tabletów Asus Nexus 7 (2012) i Samsung Nexus 10 oraz smartfona LG Nexus 4 zostali pominięci. Nie ma jeszcze pewności, które wymienione urządzenia z rodziny Nexus finalnie otrzymają aktualizację do nowego Androida. Możliwe, że w toku rozwoju systemu mobilnego Google wsparcie zostanie poszerzone.

Nowy Android L, czyli 5.0 Lollipop jest już dostępny do pobrania

Jak na razie obrazy nowej wersji systemu posiadacze kompatybilnych urządzeń mogą pobrać ze strony internetowej developer.android.com. Producenci urządzeń z nakładkami też jeszcze w większości nie zdeklarowali się, które z urządzeń obecnych w sprzedaży zostaną uaktualnione na jesieni lub później. Do tej pory wyłącznie HTC obiecało nową wersję Androida posiadaczom smartfonów z najwyższej półki: HTC One M7 z 2013 roku oraz dla tegorocznego HTC One M8.