Nowy Android L może nie wspierać tabletów Google Nexus 7 z 2012 roku i Nexus 10

Dzisiaj o godzinie 18:00 polskiego czasu rozpocznie się konferencja rozpoczynająca Google I/O 2014. Podczas tego wydarzenia spodziewamy się premiery nowej wersji systemu Android. Możliwe jednak, że nie ucieszą się z tego faktu posiadacze pierwszej wersji tabletu Asus Nexus 7 z 2012 roku oraz osoby, które zakupiły model Samsung Nexus 10.

Pierwsza edycja wyprodukowanego przez Asusa taniego, referencyjnego tabletu Nexus 7 została zaprezentowana jeszcze w 2012 roku. W kilka miesięcy później do sprzedaży trafił też Nexus 10, którego opracowaniem od strony technicznej zajął się koreański Samsung. Przez dwa lata Google wspierało oba urządzenia, wydając niemal natychmiastowo aktualizacje oprogramowania prezentowane na nowszych sprzętach: smartfonach Nexus 4 i Nexus 5 oraz odświeżonym wydaniu Nexusa 7.

Niestety, wsparcie dla tabletów Nexus 7 oraz Nexus 10 może się zakończyć. Nie jest jednak winna tutaj słaba specyfikacja sprzętowa, ponieważ nawet dzisiaj urządzenia te są szybsze niż sporo nowych smartfonów i tabletów z niższej półki cenowej. Problem leży we wsparciu dla maszyny wirtualnej ART. W przeciwieństwie do smartfonów Nexus 4, Nexus 5 i tabletu Nexus 7 (2013) starsze urządzenia nie zapewniają wsparcia dla nowszego rozwiązania.

Nowy Android L może nie wspierać tabletów Google Nexus 7 z 2012 roku i Nexus 10

Informacja nie jest potwierdzona, ale bardzo prawdopodobna. Nowa wersja Androida najpewniej porzuci starsze rozwiązania, aby nie hamować rozwoju platformy. Użytkownicy tabletów Nexus 7 (2012) i Nexus 10 i tak otrzymali wsparcie przez odpowiednio dwa lata i półtora roku, co rzadko kiedy zdarza się wśród urządzeń z Androidem.

Czy faktycznie twórcy systemu Android porzucą dziś urządzenia z systemem Android dowiemy się już po godzinie 18:00 polskiego czasu, kiedy to rozpocznie się konferencja otwierająca Google I/O.