Nowy Apple iPad świetny pod względem oferowanej przestrzeni barw

Redaktorzy z serwisu AnadTech przeprowadzili szczegółowe testy wyświetlacza, z którego korzysta nowy Apple iPad. Wynika z nich jednoznacznie, że "jabłkowy" tablet pozostawia konkurencję daleko w tyle nie tylko pod względem oferowanej rozdzielczości.

Nowy Apple iPad

Najważniejszym elementem nowego Apple iPada jest jego wyświetlacz, który przykuwa uwagę przede wszystkim gigantyczną rozdzielczością 2048 x 1536 pikseli, co daje po przeliczeniu gęstość 264 pikseli na cal (ppi). To właśnie dzięki temu parametrowi ekran ten został nazwany tak jak ekran smartfonów iPhone 4/4S, czyli Retina Display (piksele są na nim rozmieszczone tak gęsto, że ludzkie oko nie jest w stanie ich rozróżnić).

Aby uzmysłowić sobie jak ogromny skok jakościowy pod tym względem przygotowało dla swoich klientów Apple warto przypomnieć, że gęstość pikseli w przypadku innych wyświetlaczy wynosi zaledwie:

Apple iPad 2 - 132 ppi

Asus Transformer Prime - 149 ppi

11-calowy MacBook Air - 135

15-calowy MacBook Pro - 110 ppi

27-calowy Cinema Display - 108 ppi

Nie tylko rozdzielczość

Prezentując ekran nowego iPada Apple zwróciło uwagę nie tylko na jego wysoką rozdzielczość. Zadeklarowało bowiem, że w porównaniu do poprzednika zapewnia on aż o 44% bogatsze kolory.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)

Czy tak faktycznie jest? Możemy się o tym przekonać zapoznając się z bardzo szczegółowymi testami, które przeprowadzili redaktorzy serwisu AnadTech.

Wynika z nich, że wyświetlacz nowego iPada zapewnia 65-procentowe pokrycie przestrzeni barw Adobe RGB (94,4% przestrzeni sRGB) podczas gdy w przypadku iPada 2 oraz tabletu Asus Transformer Prime mamy do czynienia z pokryciem wspomnianej przestrzeni na poziomie (odpowiednio) 44% i 39,4%.

Oznacza to, że nowy iPad pokrywa blisko o 50% większy obszar przestrzeni barw Adobe RGB niż iPad 2. Apple nie przesadziło więc z wcześniej wspomnianą deklaracją.

Kontrast i jasność

Serwis AnadTech przyjrzał się również innym parametrom nowego wyświetlacza. Okazało się, że w zakresie jasności oraz kontrastu nie jest z nim najlepiej. Oczywiście nie jest jakoś szczególnie źle, ale przynajmniej w porównaniu do wspomnianego tabletu Asusa, nowy iPad pozostaje pod tym względem daleko w tyle. Co więcej, jest słabszy od swoich poprzedników (szczególnie iPada pierwszej generacji).

Na ekranie "żółtaczka"

Warto przypomnieć, że ekran nowego iPada rozczarował wielu użytkowników, który zarzucają mu, że wyświetla obraz wpadający w kolor żółty (więcej na ten temat znajdziecie w artykule Nowy Apple iPad i kolejne problemy. Tym razem z wyświetlaczem). Niestety serwis AnadTech w swoich testach nie odniósł się do tego zagadnienia.

_________________

Na szczęście już w piątek iPad trzeciej generacji pojawi się w sprzedaży także w Polsce. Wówczas osoby, które go zakupią, przekonają się na własne oczy, jak faktycznie sprawuje się nowy przełomowy wyświetlacz.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: