Nowy CMOS OmniVision: 12,6 MP i filmy 1080p dla smartfonów

Firma OmniVision zaprezentowała nowy sensor CMOS przeznaczony przede wszystkim dla smartfonów. Cechuje go ponad 12-megapikselowa rozdzielczość, możliwość nagrywania filmów Full HD oraz system tylnego podświetlenia.


Komórkę każdy ma

Możliwość wykonania zdjęcia w każdej chwili, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, to wielkie udogodnienie. Wyobraźmy sobie np. sytuację, że jesteśmy uczestnikami niewielkiej kolizji drogowej. Dobrym pomysłem jest uwiecznienie całego zdarzenia na zdjęciach, zanim będziemy zmuszeni (jeszcze przed przyjazdem policji) przestawić samochody na pobocze.

Trudno jednak, abyśmy zawsze przy sobie nosili cyfrowy aparat fotograficzny. Inaczej natomiast sprawa ma się z telefonami komórkowymi - zdecydowana większość z nas, począwszy od dziecka, a skończywszy na osobach w podeszłym wieku, posiada takie urządzenie. Oczywiście telefony nie zapewniają jakości porównywalnej z cyfrówkami. W tym temacie jednak następują pewne korzystne zmiany, szczególnie jeżeli chodzi o matryce światłoczułe. Niestety w przypadku optyki, sytuacja nie wygląda już tak dobrze.

Zobacz również:

  • realme 8 czy realme 8 Pro. Sprawdź, który model jest dla Ciebie lepszy [PORÓWNANIE]

OmniVision podświetla od tyłu i stawia na Full HD

Właśnie z myślą o poprawie jakości zdjęć wykonywanych przez nowoczesne smartfony, firma OmniVision skonstruowała nowy sensor CMOS, noszący oznaczenie OV12825. Jego wielkość to 1/2,5 cala, natomiast rozdzielczość - 12,6 miliona pikseli o wymiarach 1,4 mikrometra (w tym elemencie nowość wpisuje się w nieustającą i w większości przypadków bezsensowną pogoń za pikselami). Co jednak najważniejsze, został on wykonany w technologii OmniBSI, która wykorzystuje podświetlenie od tyłu (Back Side Illumination - BSI). Producent zapewnia, że dzięki takiemu rozwiązaniu, matryca cechuje się znacznie większą czułością, co jest szczególnie istotne podczas wykonywania zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.

Jak już było wspomniane, matryca została wykonana w zmodyfikowanej technologii CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Działa bardzo szybko, co przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie możliwość rejestrowania filmów w przyzwoitej jakości. Wyposażony w nią smartfon będzie bowiem zdolny do nagrywania sekwencji wideo w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) z prędkością 60 kl./sek.

Warto na koniec wspomnieć o systemie elektronicznej stabilizacji obrazu oraz wsparciu dla formatu 10/12-bit RAW RGB.

Dostępność i specyfikacja

Pierwsze próbki nowych matryc zostały już rozesłane do producentów sprzętu, natomiast ich masowa produkcja powinna się rozpocząć pod koniec tego kwartału.

Dokładną specyfikację nowości znajdziecie pod tym adresem.