Nowy Catalyst dla systemów Linux

Firma ATI/AMD wydała nową wersję sterownika Catalyst dla systemów *niksowych. Długo oczekiwany produkt jest dostępny dla platform 32 bitowych i 64 bitowych. Chociaż nowe oprogramowanie wprowadza kilka nowości, to nadal jest dalekie od doskonałości.

Główną zmianą, jaką wprowadza Catalyst 8.40.4 dla systemów GNU/Linux to wsparcie dla wyjść sygnału wideo z kart graficznych (S-Video, Composite). Pojawiło się również centrum kontroli Catalyst Control Center dostosowany do systemów *niksowych.

Producentowi udało się zlikwidować wiele niedoskonałości poprzedniego wydania sterownika. Do najważniejszych należy rozwiązanie problemu czarnego ekranu w czasie pracy z konsolą, poprawienie współpracy z DRI (Direct Rendering Infrastructure) oraz pozbycie się błędnej identyfikacji monitorów.

Mimo to, nowa wersja sterownika Catalyst nadal nie posiada niektórych potrzebnych funkcji. Brakuje, między innymi, funkcji hot plug dla serwera X architektury XGL. Mogą również wystąpić błędy z dystrybucjami, które wykorzystują rozszerzenia Composite. Ponadto, do dopracowania jest obsługa dwóch monitorów.

Wymagania Catalyst 8.40.4:

- XOrg 6.7, 6.8, 6.9, 7.0, 7.1, 7.2/XFree86 4.3

- jądro Linux 2.4 lub nowsze

- glibc 2.2 lub 2.3

Więcej informacji można uzyskać tutaj.