Nowy Chrome 85 - Google obiecuje wysoką wydajność i żywotną baterię

Nowa wersja Chrome już dostępna. Czego mogą się spodziewać użytkownicy systemów macOS i Windows?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez 9to5Google najnowsza wersja Chrome zwiększy prędkość ładowania strony nawet o 10%. Będzie to możliwe dzięki technologii Process Guided Optimization (PGO), która śledzi, jak często niektóre funkcje są używane w Chrome i optymalizuje te, które są używane najczęściej.

Aby dowiedzieć się, której wersji przeglądarki Chrome obecnie używasz i sprawdzić dostępność aktualizacji, otwórz menu główne za pomocą ikony w prawym górnym rogu, przewiń w dół do "Pomoc" i wybierz "Google Chrome - Informacje". Najnowsza wersja Chrome pobierze się automatycznie (jeśli jeszcze jej nie masz), po czym zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie przeglądarki.

Nowe funkcje

Google wprowadził także kilka nowych narzędzi dla kanału Chrome Beta, w tym długo oczekiwane ograniczanie przepustowości kart, które (jak sama nazwa wskazuje) zmniejsza wpływ na wydajność kart, które są otwarte, ale obecnie nie są używane. Pozwala to na poprawę nie tylko pod względem szybkości ładowania, ale także oszczędności baterii i pamięci.

Jest testowana również nowa funkcja, która pozwala podejrzeć zawartość karty na górnym pasku przeglądarki. Może to być pomocne, gdy mamy otwartą dużą ilość kart i pojawia się problem ze znalezieniem tej, której w danym momencie potrzebujemy.

Użytkownicy wersji beta mogą również jednym kliknięciem rozwijać i zwijać grupy kart. Ta opcja nie jest domyślnie włączona, ale można ją aktywować w Chrome Beta, przechodząc do chrome://flags, następnie wybierając "Tab Groups Collapse" i zmieniając przełącznik na "Enabled".

Zobacz także: Masz starego laptopa? Zamień go w szybkiego Chromebooka [Poradnik]