Nowy DRM z Redmond

Microsoft zaprezentował na targach 3GSM World Congress w Barcelonie nowy system zarządzania treścią chronioną prawami autorskimi (DRM). Nowością w rozwiązaniu koncernu ma być fakt, że użytkownik zapłaci za kupowany materiał tylko raz i będzie mógł korzystać z niego na wielu różnych urządzeniach.

Chadd Knowlton z Microsoftu opisuje nowy produkt - PlayReady - jako system oparty na wirtualnych środowiskach zwanych domenami. Użytkownicy mogą zarejestrować w swojej domenie wiele urządzeń, jak na przykład komputery PC, czy telefony komórkowe, po czym kupując zabezpieczony przez PlayReady materiał mają możliwość dowolnie przenosić go pomiędzy różnymi urządzeniami we własnej domenie. Oprócz tego mogą pobierać materiał wiele razy na swoje zarejestrowane urządzenia.

Knowlton twierdzi, że dobrym przykładem jest tutaj możliwość rejestracji w pojedynczej domenie wszystkich używanych w rodzinie telefonów komórkowych. Niestety nie wiadomo, czy liczba urządzeń w domenie nie jest w jakiś sposób ograniczona. Według przedstawiciela Microsoftu technologia PlayReady nie jest w żaden sposób przywiązana do specyficznej platformy sprzętowej czy systemowej i może być używana na wielu różnych urządzeniach.

Sytemy DRM stają się bardzo popularne u dostawców różnego rodzaju multimediów, jednak cieszą się złą sławą wśród użytkowników. Nie tak dawno bardzo krytycznie wypowiadał się o nich Steve Jobs (więcej można przeczytać w artykule "Jobs nie chce DRM"), namawiając multimedialnych gigantów do rezygnacji ze stosowania takich zabezpieczeń.