Nowy FinePix z trybem podczerwieni

W katalogu aparatów fotograficznych firmy Fujifilm wkrótce pojawi się kolejny model umożliwiający fotografowanie w podczerwieni i ultrafiolecie. Tym razem jest to cyfrowa lustrzanka, nosząca oznaczenie IS Pro.

Pierwowzorem lustrzanki jest aparat FinePix S5 Pro. Inne aparaty marki Fujifilm, oferujące podobną funkcjonalność to FinePix S3 Pro UVIR (fotografowanie w podczerwieni i ultrafiolecie) oraz IS-1 (tylko w podczerwieni).

W modelu IS Pro zastosowano matrycę Super CCD Pro oraz przetwornik Real Photo Processor Pro, co pozwala rejestrować światło o długości 380 - 1000 nm (od ultrafioletu przez zakres widzialny gołym okiem po podczerwień).

Fujifilm FinePix IS Pro

Fujifilm FinePix IS Pro

Rozdzielczość matrycy wynosi 12,4 mln. pikseli. Wartości czułości ISO wynoszą 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (dostępne także automatyczne ustawienie czułości) a korekcja ekspozycji następuje w zakresie -2EV do 2EV w kroku co 1/3EV. Prędkość migawki, w zależności od obranego trybu fotografowania, wynosi od 1/8000 do 30 sekund. Lustrzanka dysponuje ponadto 2,5-calowym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 235 tys. pikseli.

Nośnikiem pamięci są karty CompactFlash (typ I i II) oraz Microdrive. W aparacie można stosować obiektywy Nikon F i lampy błyskowe Nikon iTTL.

Aparat do sprzedaży trafi w sierpniu br. w Ameryce (nie wiadomo, co z dostępnością na innych rynkach). Producent przewidział cztery różne zestawy, różniące się od siebie wchodzącymi w ich skład akcesoriami:

- najtańszy będzie zawierał jedynie aparat (korpus), baterie i ładowarkę

- w drugim, obok zestawu podstawowego, znajdzie się adapter AC oraz oprogramowanie HyperUtility HS-V3 Software (umożliwiające podgląd zdjęć "na żywo" na monitorze peceta) i akcesoria do czyszczenia sensora CCD

- w trzecim pakiecie znajdziemy zawartość "dwójki" wzbogaconą o zestaw filtrów, kabel USB/FireWire i oprawkę na korpus

- ostatni zestaw zawiera dodatkowo obiektyw Zeiss 50mm Macro 1:2 F2.0.

Ceny wymienionych zestawów mają wynosić odpowiednio 2599,95, 2699,95, 3799 i 4999 USD.