Nowy GIMP 2.6.0 - gotowy, paczki już do pobrania!

Deweloperzy pracujący nad programem GIMP udostępnili wersję 2.6 aplikacji. Nowy GIMP 2.6 to odświeżony interfejs, eksperymentalna integracja z biblioteką GEGL, ulepszona obsługa krawędzi obrazów pozwalająca na pracę pędzlem znajdującym się częściowo poza rysunkiem, poprawki w narzędziu do zaznaczania czy możliwość przechwycenia kursora podczas robienia zrzutów ekranu.

Jak piszą deweloperzy w oficjalnej informacji, GIMP 2.6 to ważne wydanie z punktu widzenia prac nad aplikacją. W programie uwzględniono liczne głosy społeczności dotyczące interfejsu: dotychczas nazwę "GIMP" miało okno z narzędziami, co prowadziło do konfuzji mniej zaawansowanych użytkowników.

Teraz aplikacja uruchamia się w postaci klasycznego obszaru roboczego (puste okno, które wypełnia się pierwszym możliwym obrazem), a narzędzia stały się po prostu "Narzędziami". Paski z zestawami akcesoriów i przycisków mogą zostać zakotwiczone w Pulpicie, co oznacza, że nie zostaną przykryte przez okno żadnego z edytowanych plików.

Nowy GIMP 2.6.0 - gotowy, paczki już do pobrania!

GIMP 2.6 z odmienionym obszarem roboczym i paskiem narzędzi

Ponadto do przetwarzania obrazów w GIMP-ie 2.6 wykorzystano eksperymentalnie bibliotekę GEGL (GIMP "E" Graphical Library) obsługującą 8-, 16- i 32-bitową precyzję kanału dla każdej barwy.

Nie zapomniano o problemie z pędzlami, których obsługa na krawędzi obrazu była wyjątkowo niewygodna (wyłączały się) - teraz można z nich korzystać nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy nimi poza obszar roboczy rysunku. Dodano również funkcję reagowania pędzla na szybkość poruszania kursorem oraz siłę nacisku (ang. Brush Dynamics) - w zależności od tych parametrów nakładana tekstura może mieć inny kształt i wielkość.

Narzędzie służące do zaznaczania pozwala na wybór z szerokiej palety wielokątów, a dodatkowe okno na pasku stanu umożliwia powiększanie obrazu przez wpisanie odpowiedniej liczby (np. 150%).

Plik do pobrania: GIMP dla Windows

Dodatkowe informacje: "GIMP 2.6 Release Notes" (w języku angielskim)

Aktualizacja: 01 października 2008 22:15

Deweloperzy udostępnili właśnie instalator GIMP-a 2.6.0 dla systemów Windows. Plik można pobrać ze strony Gimp-win.sourceforge.net.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: