Nowy GeForce w sklepach już w lutym

Nvidia zaprezentowała nowy procesor graficzny z rodziny GeForce 7xxx. Najnowszy model GPU nie jest jednak, tak jak linia 7800, kolejną jeszcze bardziej wydajną i przy tym jeszcze droższą propozycją. Przedstawiciele firmy zapewniają, że nowe układy mogą stać się podstawą budowy niedrogiego i jednocześnie nowoczesnego komputera klasy średniej.

GeForce 7300 GS oparty jest na tej samej architekturze, co GF 7800, obsługuje więc Shader Model 3.0, oświetlenie HDR oraz wykorzystuje technologie PureVideo. Będzie jednak znacznie mniej wydajny niż jego potężniejszy brat. Według wyników testów, podawanych przez Nvidię (a przeprowadzanych na platformie testowej wyposażonej w procesor P4 3,7 GHz, 1024 MB pamięci DDR i sterowniki ForceWare 82.52), GeForce 7300 GS uzyskuje wyniki około dwa razy lepsze, niż karty poprzedniej generacji, GF 6200.

Zdaniem producenta, procesor GeForce 7300 GS oferuje odtwarzanie filmów wideo high-definition o jakości niedostępnej dla układów zintegrowanych na płytach głównych. "Został przy tym zaprojektowany tak, by umożliwić łatwą aktualizację do systemu operacyjnego następnej generacji firmy Microsoft", powiedział Ujesh Desai, dyrektor działu desktopowych procesorów graficznych w firmie Nvidia.

Zaletą nowych układów ma być ich cena, przystępna dla większości - także polskich - użytkowników. Karty, wyposażone w opisywany GPU kosztować mają około 100 dolarów. Pierwsze modele tego typu pojawić się mają w Europie już na początku lutego.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyna nowość NVIDII w tym tygodniu. Wczoraj informowaliżmy o nowych, tanich chipsetach firmy.