Nowy "Gepard" Seagate

Firma Seagate zaprezentowała nowy 3,5-calowy dysk twardy z serii Cheetach wyposażony w technologię zapisu prostopadłego (perpendicular recording), zwiększającą gęstość zapisu. Dzięki temu Cheetach 15K.5 w porównaniu do swojego poprzednika (modelu 15K.4) oferuje dwukrotnie większą pojemność oraz o 30% większą wydajność.

Nowy "Gepard" dostępny będzie w trzech wersjach - z 300 GB pamięci (cztery talerze), 147 GB pamięci (dwa talerze) i z 73 GB pamięci (jeden talerz). Dzięki zastosowaniu technologii zapisu prostopadłego zwiększy on pojemność w porównaniu do poprzedniej generacji (15K.4, dysponuje 36, 73 i 146 GB). Urządzenie będzie mogło się również pochwalić szybszym transferem danych, który mieści się w przedziale 73-125 MB/s (Cheetah 15K.4 - od 58 do 96 MB/s).

Pozostałe parametry pozostaną bez zmian. Średni czas "miedzyuszkodzeniowy" (Mean Time Between Failures) wynosi 1,4 miliona godzin, prędkość - 15000 obrotów na minutę, natomiast średni czas wyszukiwania - niecałe 4 ms.

Nowe "twardziele" przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych. Dyski dostępne będą z interfejsem SAS (Serial Attached SCSI), Ultra320 SCSI i Fibre Channel. W sprzedaży powinny się pojawić w czerwcu tego roku, niestety nic nie wiadomo o ich cenie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Seagate.