Nowy HDD Samsunga: trzy talerze i 1,5 TB pojemności

Południowokoreański koncern ogłosił zamiar wprowadzenia na rynek nowego modelu dysku twardego. Urządzenie nosi oznaczenie EcoGreen F2 i oferuje pojemność 1,5 terabajta równomiernie rozłożoną na trzy talerze dyskowe. Producent przekonuje, że jest to pierwszy na świecie napęd wyposażony w talerze mogące pomieścić 500 GB danych.

Samsung podkreśla, że zastosowanie mniejszej liczby talerzy, a więc również mniej części ruchomych, poprawia bezpieczeństwo zgromadzonych na dysku danych. Ponadto urządzenie działa ciszej, jest też bardziej energooszczędne - w czasie zapisu/odczytu danych pobór mocy wynosi on 6,3 W, a w stanie spoczynku - 5,1 W. Firma przekonuje, że napędy są średnio o 45 % bardziej energooszczędne niż urządzenia konkurencyjne (dotyczy zapisu/odczytu; w stanie spoczynku oszczędność wg Samsunga sięga 40 %).

Samung EcoGreen F2 1,5 TB

Samung EcoGreen F2 1,5 TB

3,5-calowy napęd Serial ATA oferuje maksymalny transfer danych na poziomie 140 MB/s. EcoGreen F2 dostępny będzie w trzech "smakach" - wersja 1,5-terabajtowa jest z nich najbardziej pojemna. Pozostałe wersje to 500-gigabajtowa i 1-terabajtowa. Ponadto dyski o mniejszej pojemności będą zróżnicowane pod względem pojemności bufora, wynoszącej 16 lub 32 MB. Napęd 1,5 TB będzie dostępny wyłącznie w wydaniu z buforem 32 MB.

Dyski powinny wejść do sprzedaży w drugiej połowie marca br.

Więcej informacji: Samsung


Zobacz również