Nowy JDeveloper gotowy do produkcji

Firma Oracle udostępniła finalną wersję swojego zintegrowanego środowiska programistycznego JDeveloper. Nowa, produkcyjna wersja to JDeveloper 10g Release 3 (10.1.3.1).

Oracle JDeveloper 10g jest kompletnym środowiskiem, pozwalającym na budowanie aplikacji w Javie, posiadający pełne wsparcie dla SOA (Service Oriented Architecture). Pojawiło się w nim dużo całkowicie nowych funkcjonalności, jak choćby zaawansowane funkcje refaktoringu, wsparcie dla obecnych standardów, jak J2SE 5.0, JEE 5.0, EJB 3.0, czy też wizualny edytor stron JavaServer Faces. Pojawił się także nowy wygląd interfejsu użytkownika. Środowisko wyposażone jest w narzędzie ułatwiające tworzenie aplikacji biznesowych opartych na najnowszych standardach. W szczególności zaimplementowano narzędzia dla BPEL (Business Process Execution Language), ESB (Enterprise Service Bus), najnowszej specyfikacji EJB (Enterprise Java Beans) i JPA (Java Persistence API).

Warto przypomnieć, że do połowy zeszłego roku JDeveloper nie był darmowy, a licencja kosztowała prawie 1000 USD. O udostępnieniu go bez opłat pisaliśmy w artykule "JDeveloper od Oracle za darmo!". Obecnie środowisko dostępne jest w trzech wersjach, pełnej Studio Edition, przeznaczonej szczególnie do rozwoju aplikacji biznesowych J2EE Edition oraz podstawowej "Java Edition". O różnicach między nimi można dowiedzieć się więcej z witryny producenta.

Więcej informacji.