Nowy Kindle Paperwhite. Jak będzie wyglądał flagowy czytnik ebooków Amazonu?

Amazon wczoraj po cichu wprowadził do oferty nowy czytnik ebooków. Nie odbyła się żadna oficjalna prezentacja, a odświeżony Kindle Paperwhite zwyczajnie pojawił się na stronie internetowej sklepu. Nowa generacja czytnika nie wprowadza niestety zbyt wielu nowości i jak na razie nie jest dostępna w Polsce.

Wczorajszy dzień obfitował w ważne informacje na temat nowych technologii. Nokia została przejęta przez Microsoft, Apple ogłosiło premierę nowego iPhone'a, a Google wraz z Nestle - nowej wersji systemu Android. Nieco w cieniu i bez echa przeszła przy tym jeszcze jedna istotna premiera.

Najpopularniejszy czytnik ebooków świata doczekał się w końcu wczoraj nowej wersji. Szósta generacja Kindle nazywa się dokładnie tak samo jak poprzednia, czyli Paperwhite. Zmiany w nowej wersji wydają się wyłącznie kosmetyczne. Amazon pozostał przy starym kształcie obudowy, aby do nowego modelu pasowały stare okładki.

Największe zmiany zaszły w zakresie oprogramowania czytnika. Zapowiedziano integrację z portalem społecznościowym Goodreads, który Amazon zakupił jakiś czas temu. Ma być też obecny tryb Kindle FreeTime znany z tabletów Amazonu zachęcający dzieci do czytania przez mechanizm grywalizacji. Przeglądanie słownika i przypisów ma być też teraz wygodniejsze. Można mieć nadzieję, że nowe oprogramowanie trafi w postaci aktualizacji do starszego modelu.

Nie można jednak powiedzieć, żeby Amazon chciał sprzedać jeszcze raz ten sam czytnik z nowym software. Nowy Kindle Paperwhite będzie posiadać lepszy procesor, nowy system podświetlenia ekranu oraz bardziej czuły i dokładniejszy panel dotykowy. Rozdzielczość, tak jak i obudowa, pozostaje bez zmian i wynosi 1024 na 768 pikseli.

Ceny nowego czytnika w USA, gdzie pojawi się w sprzedaży 30 września będą wynosić 119 dolarów za wersję Wi-Fi reklamami, 139 dolarów za wersję bez reklam i 189 dolarów za wersję z Wi-Fi i 3G. Niestety, do Polski nowego Kindle jeszcze nie można jeszcze zamówić i trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.