Nowy Linux później

Długo oczekiwana wersja 2.4 jądra systemu Linux będzie dostępna dopiero za dwa miesiące.

Jak poinformował Linus Torvalds na spotkaniu ekspertów zaangażowanych w rozwój platformy Linux, najnowsza wersja jądra systemu (2.4) będzie gotowa dopiero w grudniu br. "Zakończyliśmy już implementację nowych dodatków, ale musimy jeszcze usunąć błędy" - dodał twórca otwartego systemu operacyjnego.

Spotkanie zakończyło odbywającą się we Frankfurcie międzynarodową konferencję Linux World Conference and Expo. Zaproszeni eksperci debatowali nad przyszłością otwartych systemów operacyjnych. Według Dirka Hohndela, szefa działu technologicznego firmy SuSE, znanej z produkcji własnej wersji Linuxa, za 3 lata ten system będzie dominował na rynku serwerów sieciowych, a znaczącą rolę będzie odgrywał na rynku jednostanowiskowych systemów operacyjnych.

Eksperci zgodzili się, że trzeba walczyć o ideę utrzymania otwartego źródła systemu poprzez walkę z prawem patentowym. "Naszym celem jest skupienie się na europejskim prawodawstwie. Inwestujemy sporo w lobbing przeciwko próbom wprowadzenia prawa patentowego na oprogramowanie w Europie" - dodał Hohndel.


Zobacz również