Nowy Mac mini, MacBook Air i MacBook Pro z ARM od jutra - gdzie kupić?

Od jutra można oficjalnie kupować pierwsze komputery Apple z układami Apple M1. Jak wygląda ich dostępność oraz ceny? Czy długie będziemy czekać?


Takiej sytuacji nie było od lat. Apple posiada obecnie ogromne problemy z produkcją odpowiedniej ilości iPhone'a 12. Teraz dochodzą do tego braki nowych komputerów z układami ARM.

Apple M1

Apple M1

Od jutra - 17 listopada 2020 roku na półkach sklepowych powinny pojawić się nowe komputery Mac mini, MacBook Pro 13 oraz MacBook Air z układami ARM - Apple M1. Niestety tak się nie stanie, a wszystko z kilku powodów. Po pierwsze większość sklepów z elektroniką jest zamknięta (zobacz, które sklepy pozostały otwarte), a po drugie Apple nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości egzemplarzy. Dodatkowo pierwsze analizy wskazują, że konsumenci bardzo chętnie sięgać będą po najnowsze modele z procesorami ARM. Wszystko to oznacza, że nowych komputerów z układami Apple M1 nie kupimy wchodząc do sklepu z ulicy. Konieczne jest wcześniejsze zamówienie sprzętu i oczekiwanie na odbiór.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • Najlepsze antywirusy dla systemów macOS w 2023 roku
  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13 mini, iMac 24" [28.07.2023]

Ile zatem trzeba czekać na najnowsze komputery?

Mac mini

Mac mini to najmniejszy i zarazem najtańszy komputer w ofercie Apple. To niewielki, wolnostojący desktop w obudowie USFF.

Mac mini

Mac mini

Apple proponuje dwie konfiguracje z procesorami Apple M1. Bazowy model otrzymał 8 GB RAM'u i 256 GB dysk SSD. Zapłacimy za niego 3699 zł. Na tak skonfigurowany model trzeba czekać od 2 do 3 tygodni. Droższa wersja wyposażona w 512 GB dysk SSD kosztuje 4699 zł. Na nią zaczekamy od 7 do 14 dni.

Wersje na zamówienie - np. ze zwiększoną ilością pamięci operacyjnej będą wysyłane za od 3 do 4 tygodni od dnia zamówienia.

Mac mini w wersji CTO

Mac mini w wersji CTO

MacBook Pro 13

W trzynastocalowym MacBooku Pro 13 procesor Apple M1 zastąpił układy Intel Córę ósmej generacji, które stosowane były na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Co ciekawe w przypadku tych komputerów nie ma dużych problemów z dostępnością.

MacBook Pro 13

MacBook Pro 13

Bazowy MacBook Pro z procesorem Apple M1, 8 GB pamięci operacyjnej i 256 GB dyskiem SSD kosztuje 6699 zł. Czas oczekiwania wynosi obecnie do dwóch tygodni. Droższy model z 512 GB dyskiem SSD wyceniony na 7699 zł wysyłany jest w ciągu 4-5 dni roboczych od zamówienia.

Wersje na zamówienie - np. ze zwiększoną ilością pamięci operacyjnej będą wysyłane za od 2 do 3 tygodni od dnia zamówienia.

MacBook Pro 13 w wersji CTO

MacBook Pro 13 w wersji CTO

MacBook Air

Na koniec zostawiłem chyba najciekawszy z zaprezentowanych w zeszłym tygodni komputerów. Mowa o bazowym MacBooku Air z pasywnym chłodzeniem. Bazowa wersja tego modelu posiada układ Apple M1 z mniejszą ilością rdzeni graficznych (7 zamiast 8).

MacBook Air

MacBook Air

Za 5199 zł otrzymujemy komputer z układem Apple M1 z 7 rdzeniami graficznymi, 8 GB pamięci operacyjnej oraz 256 GB dyskiem SSD. Droższa konfiguracja wyceniona na 6449 zł oferuje wydajniejszy układ Apple M1 z 8 rdzeniami graficznymi (taki sam, jak w Mac mini oraz MacBook Pro 13) oraz 512 GB wbudowanej pamięci masowej. Na tak skonfigurowane modele zaczekamy od 2 do 3 tygodni.

Tyle samo czasu trzeba czekać na wersje skonfigurowane na zamówienie (CTO - Customize to Order).

MacBook Air w wersji CTO

MacBook Air w wersji CTO

Podsumowanie

Podobnie, jak w ostatnich przedsprzedażach Apple również teraz brakuje komputerów Mac. Obecnie nie opłaca się iść do sklepów. Nie znajdziemy w nich upatrzonych przez nas konfiguracji, a sprawy nie ułatwia fakt, że komputery dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych. Ponieważ ceny są z góry ustalone najlepiej zamówić swój egzemplarz bezpośrednio u Apple i oczekiwać na bezkontaktową dostawę.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: