Nowy MacBook Air 13, MacBook Pro 13 i MacBook Pro 16 już za tydzień

Apple szykuje się do potężnej aktualizacji portfolio. Nowe MacBooki zastąpią zaledwie kilkumiesięczne konstrukcje. Procesory Intela przechodzą na emeryturę.

Ostatnie aktualizacje komputerów przenośnych od Apple miały miejsce na wiosnę. Otrzymaliśmy wtedy tańszego i znacznie wydajniejszego MacBook'a Air z procesorami Intel Ice Lake oraz odświeżonego MacBook'a Pro 13 z nowym paskiem Touch Bar. Dodatkowo komputery otrzymały nową klawiaturę Magic Keyboard oraz 256 GB dyski SSD w standardzie.

Aktualna linia komputerów od Apple

Aktualna linia komputerów od Apple

Zaledwie miesiąc po premierze tych urządzeń dowiedzieliśmy się, że Apple przechodzi na architekturę ARM i rozstaje się z Intelem. Teraz po niecałych 6 miesiącach od premiery MacBook'ów na rynku pojawią się kolejne modele. Będą to pierwsze komputery od Apple wyposażone w procesory ARM własnej produkcji.

Na wydarzeniu One More Thing, które odbędzie się 10 listopada 2020 roku zobaczymy trzy nowe modele MacBook'ów. Mowa o 13 calowych Air i Pro, a także większym, 16 calowym Pro. Niektóre plotki mówią, że mniejszy MacBook Pro otrzyma matrycę o przekątnej 14,1 cala. Mówi się także o reaktywacji klasycznego MacBook'a, którego produkcja zakończyła się w 2019 roku.

Najnowsze informacje o tych komputerach pochodzą od Bloomberga. Sugerują one, że Apple pracuje nad nowymi konstrukcjami dla MacBook'a Pro. Niestety 14,1 calowy oraz 16,1 calowy model trafią do sprzedaży dopiero w 2021 roku. Komputery te zaoferują wyświetlacze Mini LED oraz procesor ARM drugiej generacji.

Za tydzień zobaczymy odświeżone wersje doskonale znanych nam modeli. Zmiany zajdą w środku. Zamiast procesorów Intel 8 i 10 generacji zobaczymy autorskie procesory Apple A korzystające z architektury ARM. Będą to wzmocnione układy oparte na chipie Apple A14, który trafił do iPhone 12 oraz iPad'a Air.

Apple intensywnie pracuje także nad zupełnie nowym modelem iMac'a oraz mniejszym Mac Pro, ale konstrukcje te trafią do sprzedaży w późniejszym okresie czasu. Pierwszym komputerem stacjonarnym Apple z procesorem ARM ma być Mac mini. To właśnie na zmodyfikowanych Macach mini testowano system operacyjny macOS Big Sur.

Sprawdź, ile kosztuje MacBook Air 13.

Źródło: MacRumors.com