Nowy MacOS dalej tylko na sprzęcie Apple

Wszystkich chyba zaskoczyła decyzja firmy Apple o przejściu na platformę Intela, którą szef firmy, Steve Jobs, ogłosił na World Wide Developers Conference. Obecnie trwają spekulacje, jaka będzie specyfikacja komputerów Apple na nowej platformie oraz jak będzie wyglądała wersja systemu MacOS na Intela.

Teoretycznie zmiana platformy powinna umożliwić uruchomienie systemu MacOS na innych komputerach z procesorami x86, jednak firma zapowiedziała już, że jej system operacyjny będzie współpracował jedynie ze sprzętem produkowanym przez Apple (co oczywiście będzie stanowiło kontynuację dotychczasowej polityki firmy).

Do tej pory Apple nie podał, które z procesorów Intela będą wykorzystywane w jego komputerach, ale najprawdopodobniej będą to nowe generacje Pentium M i Pentium D. Poza tym, niektórzy eksperci spekulują, że Apple zamierza wykorzystać układy Trusted Platform Module (TPM) - mają one uniemożliwić uruchamianie systemu na komputerach innych producentów.

TPM jest otwartym standardem stworzonym przez organizację non-profit Trusted Computing Group, która zajmuje się rozwojem standardów bezpieczeństwa. Układ ten odpowiada za bezpieczne przechowywanie oraz szyfrowanie informacji. Poza tym, każdy taki chip posiada unikalny numer, co umożliwia rozróżnienie komputera wyprodukowanego przez Apple, od produktów innych dostawców. Niektóre firmy, takie jak Dell, HP, czy IBM, już używają tego typu układów do przechowywania haseł, czy szyfrowania zawartości dysków.

Firma Apple nie podała na razie żadnych bliższych szczegółów ani dokładnej specyfikacji swoich przyszłych komputerów.

O zamiarach przesiadki Apple'a na procesory Intela informowaliśmy w artykule "Apple przesiada się na Intele?".


Zobacz również