Nowy Macbook Air, nowy Mac Mini, nowy iPad Pro. Apple zasypało nas nowym sprzętem

Tegoroczna jesień obfituje w premiery nowego sprzętu, a w przypadku Apple możemy już mówić o małej lawinie. Po wakacjach dane nam było poznać nową generację smartfonów, a teraz gigant z Cupertino proponuje nam odświeżonego ultrabooka, miniaturowy komputer biurkowy oraz tablet, który powoli staje się zamiennikiem komputera.

Prezes Apple, Tim Cook

Trudno jednoznacznie określić, który z nowych sprzętów Apple zasługuje na miano głównego aktora całego przedstawienia. Z pewnością wydarzenie obfitowało w niespodzianki. Doczekaliśmy się bowiem odświeżenia miniaturowego komputera biurkowego Mac Mini, o którym koncern zapomniał na długie 4 lata. Najnowsza odsłona do złudzenia przypomina przystawkę Apple TV.

Mac Mini

Mac Mini dostał poważnego przyspieszenia za sprawą procesorów Intel Core ósmej generacji (4 lub 6 rdzeni). Do środka możemy teraz załadować nawet 64 GB pamięci RAM, a w kwestii nośników SSD mamy spory zapas pojemności (do 2 TB). Z tyłu urządzenia znajdziemy jak zwykle szereg portów i gniazd (między innymi 4 x Thunderbolt), a wśród nich złącze Ethernet o prędkości 10 Gb/s. Najtańsza wersja Maka Mini z procesorem Core i3, 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD 128 GB będzie kosztować w Polsce 3999 zł.

iPad Pro

Najnowsze wcielenie iPada Pro zostało pozbawione przycisku Home. Ramki okalające ekran uległy znacznemu wyszczupleniu. Tablet zyskał funkcję FaceID, czyli rozpoznawania twarzy użytkownika. Oferowane będą dwa warianty urządzenia o przekątnych wyświetlacza 11 i 12,9 cala. Ekran LCD to Liquid Retina, czyli ten sam, którego możemy spotkać w iPhonie Xr.

Jedną z największych niespodzianek jest zastąpienie portu Lightning złączem USB typu C. Zmian doczekał się również rysik Apple Pencil, którego można ładować bezprzewodowo po przyłożeniu do obudowy tabletu. Polskie ceny nowego iPada Pro zaczynają się od 3799 zł (11” / 64 GB) oraz 4799 zł (12,9” / 64 GB).

MacBook Air

Najnowszy MacBook Air dostał w końcu ekran Retina o przekątnej 13,3 cala. Zniknęły za to grube ramki dookoła wyświetlacza. Gabarytowo komputer udało się odchudzić o 17 proc. względem poprzednika i obecnie waży on 1,3 kg. Z klawiaturą zintegrowano czujnik TouchID, który pozwala odblokować dostęp do sprzętu przez odczytanie skanu odcisku palca. Oczywiście w środku nie zabrakło procesorów Intel Core ósmej generacji i możliwości zapakowania 16 GB pamięci RAM.

W Polsce za najtańszego nowego MacBooka Air przyjdzie nam zapłacić 5999 zł. Za tę cenę dostaniemy model z procesorem Core i5, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 128 GB.