Nowy Matrox ćwierć kilometra od komputera

Matrox pochwalił się nowym produktem - tak zwaną "zdalną jednostką graficzną". Urządzenie nazywa się Extio F1400 i może działać nawet ćwierć kilometra od obudowy mieszczącej resztę komponentów komputera. Według producenta jest to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

Jednostkę można podłączyć bezpośrednio do klawiatury, myszki, głośników (albo innych urządzeń audio) i nawet czterech analogowych lub cyfrowych monitorów. Reszta komputera, zawierająca płytę główną, procesor i inne niezbędne podzespoły, może być podłączona kablem światłowodowym i znajdować się do 250 metrów od biurka użytkownika. Extio F1400 zawiera zintegrowaną kartę graficzną Matroxa z 128 MB pamięci, złączkę dual-LC dla kabla optycznego, cztery złączki DVI-I przeznaczone dla monitorów, sześć portów USB 2.0, zintegrowaną kartę dźwiękową z cyfrowym wyjściem optycznym i analogowymi line in, line out, oraz wejściem mikrofonowym.

Matrox zaprojektował Extio F1400 z myślą o użyciu ich w specyficznych środowiskach, takich jak na przykład studia nagraniowe, centra wysyłkowe, punkty kontrolne i tym podobne miejsca. Firma zaznacza, że takie rozwiązanie pozwoli zlikwidować niepotrzebny i często uciążliwy dla użytkowników hałas komputerów, szczególnie przy dużej ilości urządzeń w jednym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że administrator systemu będzie mógł mieć dostęp do komputerów w osobnym, oddalonym i zabezpieczonym pokoju, a także będzie mógł konserwować maszyny nie przeszkadzając użytkownikom w pracy.