Nowy Napster

Prawdopodobnie już niedługo pojawi się kolejna wersja, kontrowersyjnego, ale zyskującego coraz większą popularność programu Napster.

Firma Napster, pomimo grożących jej procesów sądowych, opracowuje kolejne wersje programu, służącego użytkownikom do wymiany i pobierania plików MP3 z Internetu. Udostępniona obecnie, najnowsza wersja beta aplikacji Napster 2.0 umożliwia rozmowy online (chat) z innymi użytkownikami "systemu". Jest wyposażona w funkcję, pozwalającą na odsłuchiwanie utworu podczas pobierania na dysk, oraz odtwarza pliki WMA (Windows Media Audio). Format ten nie jest jednak tak popularny w Internecie, jak MP3 głównie z tego powodu, iż jest on copyright-friendly, czyli zapewnia ochronę praw autorskich.

Dystrybuowaniu programu Napster, zyskującego coraz większą popularność, sprzeciwiają się wytwórnie płytowe i zespoły muzyczne. Członkowie zespołu Metallica oraz Stowarzyszenie Firm Fonograficznych w USA (RIAA - Recording Industry Association of America) uważają, iż Napster przyczynia się do szerzenia piractwa muzycznego w Internecie, a korzystające z niego osoby naruszają prawa autorskie twórców. Proceder ten opiera się bowiem na udostępnianiu prywatnych zasobów plików muzycznych gromadzonych przez użytkowników na dyskach twardych ich komputerów.


Zobacz również