Nowy Pentax w rodzinie

Firma Pentax zaprezentowała najnowszy model aparatu Optio 330 wyposażonego w 3 megapikselową matrycę.

Zgodnie z tym co podają przedstawiciele producenta, Optio 330 jest najmniejszym na świecie 3MP (megapikselowym) aparatem cyfrowym wyposażonym w 3x zoom optyczny i posiadającym wymiary 9 x 6x 3 cm, przy wadze nie przekraczającej 250 gramów włącznie z bateriami. Tak małą i zwartą konstrukcją udało się osiągnąć głównie przez zastosowanie ultra lekkich soczewek i zintegrowanie w jeden moduł MCM (Multi Chip Module) procesora jak i chipa pamięci. Ponadto zmniejszono też wielkości samych obwodów przy pomocy technologii zwiększonej gęstości.

Optio 330, który pozwala na połączenie z komputerem przez USB korzysta z kart SmartCards służących do magazynowania zrobionych zdjęć oraz umożliwia wykonywanie ujęć w jednym z pięciu wybranych przez użytkownika trybów: standardowym, nocnym, 'movie', ręcznym i 'multiple'. 3x zoom optyczny daje takie możliwości jak obiektywy 37-111 mm stosowany w tradycyjnych lustrzankach, a dodatkowo wykorzystując 2x zoom cyfrowy możemy przybliżyć obraz do 6 razy. Po zrobieniu zdjęć można je następnie obejrzeć na wbudowanym 1,6 calowym wyświetlaczu LCD i powiększyć do 4 razy w celu dokładnego sprawdzenia jakości zdjęcia i ewentualnej redukcji 'szumów'.

Dla tych, którzy chcieliby nagrywać ruchome obrazy Pentax oferuje opcję zgrywania sekwencji wideo do 30 sekund w czasie 15 klatek na sekundę przy rozdzielczości 320x240 pikseli i w trybie AVI. Ponadto aparat oferuje do wyboru sześć opcji ustawień m. in. 'automatyczną', 'dzienną', 'w cieniu', 'tungsten', 'w słońcu', 'fluorescencyjne światło' i ręczne ustawienie zapewniające wybór wszystkich parametrów według preferencji użytkownika, które mogą zostać zapisane jako spersonalizowany zestaw. Optio 330 jest kompatybilny z kartami pamięci typu CompactFlash Type I i wyposażany standardowo w 16MB kartę, ładowalne baterie lithium-ion wraz z ładowarką oraz w zasilacz. Aparat do połączenie z komputerem (oprócz złącza USB) wymaga systemu Mac OS 8.6 lub wersji późniejszej, jednak żadne informacje dotyczące współpracy z OS X nie zostały podane.

www.pentax.com


Zobacz również