Nowy Quark tuż, tuż

Nowa, szósta wersja programu do składu publikacji QuarkXPress pojawi się w sprzedaży już w przyszłym tygodniu. Na razie wyłącznie w wersji dla systemu Mac OS X 10.2.

Wśród nowości w szóstym Quarku znajdą się m.in. tzw. "Layout spaces", czyli kolekcje layoutów pozwalających użytkownikom na organizowanie projektów przygotowywanych do druku, stron WWW i innego rodzaju dokumentów pod względem rozmiaru i orientacji. Komponenty takie jak arkusze stylów, kolory czy ustawienia dzielenia wyrazów będą mogły być współdzielone pomiędzy poszczególnymi layoutami. Nowością będzie także funkcja Synchronized Text, dzięki której tekst zmieniany w jednym miejscu projektu będzie automatycznie podmieniany w innych miejscach.

Istotną nowością będzie również zintegrowanie z QuarkXPress 6 modułów do eksportu projektów do formatu PDF. Znacznie poprawiono możliwości zarządzania kolorami. Program będzie mógł np. pracować w przestrzeni kolorów DeviceN.

Zmiany zajdą również w mechanizmach tworzenia tabel. Użytkownicy Quarka 6 będą mogli tworzyć odnośniki z komórek tekstowych, linkować ze sobą poszczególne tabele lub tabele z ramkami tekstowymi. Komórki i obramowania tabel bedą mogły być przezroczyste. Możliwa będzie także konwersja tabel na ramki, które będą mogły być dowolnie modyfikowane.

Należy też wspomnieć o dodaniu nowych komend do menu kontekstowych, zwiększeniu liczby poziomów Undo/Redo, czy dodaniu możliwość podglądu wykorzystywanych obrazów w pełnej rozdzielczości.

Cena QuarkXPress 6 wyniesie 1045 USD. Użytkownicy piątej wersji programu mogą dokonać uaktualnienia za 199 USD, czwartej za 299 USD, zaś trzeciej – za 499 USD.

Więcej informacji:

http://www.quark.com/