Nowy Ubuntu Phone debiutuje w Europie

Klienci z Europy mogą już zakupić smartfon z systemem Ubuntu przystosowanym do obsługi na ekranie smartfona. Urządzenie działające pierwotnie pod kontroą Androida zostało zaprezentowane na targach MWC 2015 w Barcelonie, a teraz wszyscy chętni mogą je zamówić.

Ubuntu jest jedną z dystrybucji systemu Linux opracowanym przez Canonical. Oprogramowanie napisane zostało z myślą o komputerach osobistych obsługiwanych za pomocą klawiatury i myszy, ale deweloperzy stale pracują nad nowym interfejsem do urządzeń dotykowych.

Powstały dwa dodatkowe wersje Ubuntu różniące się interfejsem. Ubuntu Touch do tabletów i smartfonów czerpie ze stylistyki desktopowego wydania. Elementy nawigacyjne zostały przy tym tak ułożone, by maksymalnie uprościć obsługę urządzenia za pośrednictwem dotyku.

Zobacz również:

  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!
Nowy Ubuntu Phone debiutuje w Europie

Ubuntu będzie domyślnie zainstalowanym systemem operacyjnym na nowym smartfonie bq Aquaris E4.5

Jednym ze smartfonów korzystających z oprogramowania od Canonicala jest model o nazwie Aquaris E4.5 wyprodukowany przez firmę bq, który wcześniej trafił na rynek z Androidem. Urządzenie nie ma co prawda oszałamiających parametrów, ale uzasadnione jest to jego niewygórowaną ceną wynoszącą 169,90 euro.

Canonical zdecydowało się sprzedawać swój smartfon tylko w Europie. Urządzenie wyposażone jest w 4,5-calowy ekran qHD o rozdzielczości 960 na 540 piseli. Oprócz tego w telefonie znaleźć można procesor marki MediaTek taktowany zegarem 1,3 GHz, 8 GB pamięci wewnętrznej oraz 1 GB pamięci RAM. Oprócz tego w urządzeniach są dwa aparaty wykonujące zdjęcia o rozdzielczości 8 megapikseli (główny) oraz 5 megapikseli (przedni).

źródło: bq.com