Nowy Ubuntu Phone debiutuje w Europie

Klienci z Europy mogą już zakupić smartfon z systemem Ubuntu przystosowanym do obsługi na ekranie smartfona. Urządzenie działające pierwotnie pod kontroą Androida zostało zaprezentowane na targach MWC 2015 w Barcelonie, a teraz wszyscy chętni mogą je zamówić.

Ubuntu jest jedną z dystrybucji systemu Linux opracowanym przez Canonical. Oprogramowanie napisane zostało z myślą o komputerach osobistych obsługiwanych za pomocą klawiatury i myszy, ale deweloperzy stale pracują nad nowym interfejsem do urządzeń dotykowych.

Powstały dwa dodatkowe wersje Ubuntu różniące się interfejsem. Ubuntu Touch do tabletów i smartfonów czerpie ze stylistyki desktopowego wydania. Elementy nawigacyjne zostały przy tym tak ułożone, by maksymalnie uprościć obsługę urządzenia za pośrednictwem dotyku.

Ubuntu będzie domyślnie zainstalowanym systemem operacyjnym na nowym smartfonie bq Aquaris E4.5

Ubuntu będzie domyślnie zainstalowanym systemem operacyjnym na nowym smartfonie bq Aquaris E4.5

Jednym ze smartfonów korzystających z oprogramowania od Canonicala jest model o nazwie Aquaris E4.5 wyprodukowany przez firmę bq, który wcześniej trafił na rynek z Androidem. Urządzenie nie ma co prawda oszałamiających parametrów, ale uzasadnione jest to jego niewygórowaną ceną wynoszącą 169,90 euro.

Canonical zdecydowało się sprzedawać swój smartfon tylko w Europie. Urządzenie wyposażone jest w 4,5-calowy ekran qHD o rozdzielczości 960 na 540 piseli. Oprócz tego w telefonie znaleźć można procesor marki MediaTek taktowany zegarem 1,3 GHz, 8 GB pamięci wewnętrznej oraz 1 GB pamięci RAM. Oprócz tego w urządzeniach są dwa aparaty wykonujące zdjęcia o rozdzielczości 8 megapikseli (główny) oraz 5 megapikseli (przedni).

źródło: bq.com