Nowy UltraSPARC

Sun Microsystems zaprezentował najnowszy 64-bitowy mikroprocesor UltraSPARC IIe 400/500 MHz.

Sun przedstawił najnowszy 64-bitowy procesor UltraSPARC IIe w dwóch wersjach: 400 i 500 MHz. Zawiera on dwie jednostki całkowitoliczbowe i dwie zmiennopozycyjne/VIS oraz cache pierwszego poziomu danych i instrukcji. Chip jest zintegrowany z 256 KB pamięci cache 2 poziomu, 32-bitową szyną PCI 66 MHz i wydajnym kontrolerem SDRAM. UltraSPARC IIe 500 MHz zbudowano z 23 mln tranzystorów.

Zestaw instrukcji procesora zoptymalizowano pod kątem sieciowych aplikacji multimedialnych. Dzięki temu zostało przyspieszone np. wykonywanie obróbki obrazów 2D i 3D, kompresja MP3 i MPEG-2. Pobór mocy procesora o częstotliwości 400 MHz wynosi maksymalnie 8 W (przy zasilaniu 1,5 V), a procesora 500 MHz - maksymalnie 13 W (przy napięciu 1,7 V). Typowy pobór mocy wynosi odpowiednio: 6,7 i 10 W. W procesor wbudowano funkcje zarządzania poborem energii, w trybie sleep mode chip pobiera ok. 3 W (procesor spełnia wymagania amerykańskiego standardu Energy Star).

UltraSPARC IIe jest zgodny z poprzednimi produktami z serii UltraSPARC. Maszyny, wykorzystujące nowy chip, nie będą mieć problemu z uruchamianiem programów napisanych na potrzeby starszych procesorów tego typu. Urządzenia z nowym modelem UltraSPARC mogą wykorzystywać system operacyjny Sun Solaris, a także system czasu rzeczywistego VxWorks ROTS. Wsparcie dla UltraSPARC Iie zapowiedziało już wiele firm, w tym Alcatel, Fujitsu, Naturetech i Tenovis. Firmy OEM będą mogły nabyć nowe chipy w partiach po 50 tys. sztuk w cenie 145 USD i 225 USD.

Jak prognozują eksperci, w ciągu najbliższych tygodni Sun zaprezentuje procesor UltraSPARC III, który będzie konkurencyjny dla Itanium Intela.

Więcej informacji: www.sun.com


Zobacz również