Nowy Winamp już jest!

Firma Nullsoft udostępniła najnowszą wersję swojego sztandarowego produktu, odtwarzacza multimedialnego Winamp. W wydaniu oznaczonym numerkiem 5.04 wprowadzono kilkadziesiąt zmian, modyfikacji i poprawek, które dotyczą zarówno funkcjonalności aplikacji, jak i wyglądu interfejsu.

Winamp jest jednym z najpopularniejszych, darmowych odtwarzaczy plików multimedialnych. Aplikacja znakomicie radzi sobie praktycznie ze wszystkimi obecnymi na rynku formatami plików muzycznych i wideo, posiada również zaawansowane opcje wizualizacji dźwięku. Oprócz standardowych funkcji odtwarzania, użytkownicy mogą skorzystać z biblioteki multimediów, Media Library, dzięki której bez problemu można zgrać i skonwertować nagrania z płyty CD. Przy rippowaniu płyt zakres bitrate zawiera się w przedziale od 64 do 320 kbps. Dostępne są 4 formaty wynikowe: AAC (Advanced Audio Codec), AACPlus, MP3 (tylko w płatnej wersji Pro) oraz WAV. Prędkość zgrywania danych z płyty w wersji bezpłatnej jest ograniczona do 2x w przypadku konwersji na format AAC. Także fani internetowego radia znajdą w Winampie coś dla siebie - program zawiera bibliotekę internetowych stacji radiowych i telewizyjnych, których zasoby są automatycznie pobierana z Sieci.

Najnowsze wydanie, 5.04, to kolejna, usprawniona wersja z serii "5". Wśród najważniejszych wprowadzonych zmian należy wymienić wsparcie dla dekodera AACPlus oraz aktualizację wersji dekodera MP3 LAME do 3.96. Wśród innych usprawnień znalazło się wprowadzenie obsługi streamingu HTTP w formacie M4A/MP4, wsparcie dla plików AVI z wieloma ścieżkami audio oraz aktualizacja JTFE do wersji 0.96.

Kilku zmian doczekał się także interfejs programu - dodano możliwość oceniania utworu z poziomu playlisty i z paska utworu, pojawiły się elementy Audio i Video ze strony Winamp.com oraz opcja wyłączania skryptów i ActiveX w wbudowanej mini przeglądarce. Wprowadzono monitoring aplikacji pełnoekranowych (wyłączono zawsze na wierzchu), dodano przycisk "clear" umożliwiający czyszczenie okienka zawierającego stacje radiowe i telewizyjne oraz umożliwiono importowania playlisty z katalogu w Media Library.

Najważniejsze poprawki dotyczyły wyglądu skórki modern, wizualizacji dźwięku w czasie odtwarzania CD, generowania playlisty podczas rippowania płyt CD, kalkulacji bitrate dla plików MP3 oraz błędów zdarzających się w czasie odtwarzania plików WMA.

W naszym serwisie FTP program Winamp 5.04 dostępny jest w wersji Full oraz Lite.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: