Nowy Windows Mobile 2003

Debiut kolejnego już systemu operacyjnego to nie tylko element strategii promocyjnej Microsoftu mającej przynieść wzrost popularności urządzeń przenośnych. Firma stara się osłabić pozycję jej największego konkurenta, systemu PalmOS.

Windows Mobile 2003 to następca Pocket PC 2002, oprogramowania wprowadzonego na rynek przez Microsoft w październiku 2001 roku. Dla użytkowników i producentów sprzętu oznacza to przejście z systemu operacyjnego Windows CE 3.0 na dużo bardziej nowoczesną platformę - Windows CE .Net 4.2.

Zmiana ta zaowocowała zwiększeniem możliwości mutimedialnych urządzeń przenośnych - Windows Media Player 9 stał się częścią systemu, natomiast dzięki dodatkowemu oprogramowaniu Plus Digital Media Edition Pack możliwe stało się oglądanie na handheldzie albumów zdjęć przygotowanych na komputerze stacjonarnym oraz synchronizacja danych audio i wideo.

Technologia zastosowana w Windows Mobile 2003 pozwoliła na zaimplementowanie zaawansowanego wsparcia zarówno dla technologii Bluetooth, jak i dla Wireless LAN. Pod rządami nowego systemu operacyjnego Menadżer Połączeń pomoże urządzeniom wyposażonym w karty Wi-Fi wykryć obecność bezprzewodowego punktu dostępowego, następnie szybko przeprowadzi logowanie i umożliwi korzystanie z zasobów Sieci. Podobnie będzie wyglądało połączenie w technologii Bluetooth. Co więcej, w razie potrzeby system będzie podtrzymywał połączenie, aby użytkownik mógł w każdej chwili uzyskać dostęp do potrzebnych danych.

Nowy system Microsoftu jest kolejnym etapem w walce konkurencyjnej o rynek urządzeń przenośnych pomiędzy tą firmą a PalmSource, producentem PalmOS. W 2002 roku udziały tych firm w rynku oprogramowania dla Pocket PC wynosiły odpowiednio 25,8 % i 55,1 %, przy czym udział Microsoft stale rośnie.