Nowy Xpress, nowy przełom

Amerykańska firma Avid znana jest z profesjonalnych systemów do edycji wideo. Dzięki cyfrowemu formatowi DV stały się one bardziej dostępne: Avid Xpress DV nie wymaga już drogich kart edycyjnych i superkomputerów, a od wersji 2.0 obsługuje tanie kontrolery FireWire/IEEE-1394 i daje się instalować nawet w notebookach.

Amerykańska firma Avid znana jest z profesjonalnych systemów do edycji wideo. Dzięki cyfrowemu formatowi DV stały się one bardziej dostępne: Avid Xpress DV nie wymaga już drogich kart edycyjnych i superkomputerów, a od wersji 2.0 obsługuje tanie kontrolery FireWire/IEEE-1394 i daje się instalować nawet w .

Najnowszy Xpress DV o numerze 3 wprowadza wiele istotnych zmian i udoskonaleń. Z pewnością jedną z największych jest możliwość korzystania z ponad 100 efektów realizowanych programowo w czasie rzeczywistym, bez używania dodatkowego sprzętu. Warto wspomnieć również o: nowym kodeku DV Avida oferującym wyższą jakość obrazu, wprowadzeniu obsługi formatu DVCPRO w systemie PAL, obsłudze systemów dwuprocesorowych i nowych oraz o 5-krotnym skróceniu czasu kodowania plików MPEG. Program oferowany jest w dwóch wersjach: podstawowej i rozbudowanej Power Pack. Pierwsza z nich zawiera pakiet efektów 2D/3D Boris FX LTD, program do napisów Boris Graffity LTD, oprogramowanie do authoringu DVD Sonic DVDit! LE oraz konwerter formatów Discreet Cleaner EZ. Druga wersja zawiera dodatkowo: system stabilizacji ujęć Avid Image Stabilization, narzędzia edycyjne Avid Filmmakers Toolkit, zestaw 29 efektów Avid Illusion FX, program do malowania, rotoscopingu i kompozycji Pinnacle Commotion 4, wtyczkę do tworzenia efektów świetlnych Knoll LightFactory AVX oraz rozszerzoną wersję Sonic DVDit! SE.