Nowy abonament RTV od 2018 roku. Teraz czas na ustawę poprawiającą obecną ściągalność

Poznaliśmy założenia tzw. małej ustawy abonamentowej, która poprawić ma ściągalność abonamentu.


Abonament RTV

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało pod obrady projekt nowelizacji ustawy (tzw. mała ustawa abonamentowa), który omawia tryb ściągania abonamentu RTV. Stanowi on krok w kierunku przygotowania rozwiązania legislacyjnego, które zakłada wprowadzenie opłaty w wysokości ok. 6 zł od osoby płaconej razem z PIT, CIT i KRUS.

Nowy abonament RTV - abonenci płatnej telewizji

Nowa ustawa zakłada, że dostawcy telewizji płatnej (nie za darmo) przekażą Poczcie Polskiej informacje o swoich klientach (będą na to mieli 2 miesiące). Twórcy ustawy przekonują, że zapisy regulujące ten proces są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych.

Nowy abonament RTV płatny od gospodarstwa

Opłata abonamentowa uiszczana jest przez jedno gospodarstwo domowe. Jeżeli płatna telewizja zarejestrowana jest na jednego mieszkańca, natomiast telewizor zarejestrowany jest na innego, ten pierwszy zostanie zwolniony z opłaty.

Nowy abonament RTV - wielkie umorzenie

Projekt zakłada umorzenie wszystkich dotychczasowych zaległości zarówno w przypadku niepłacących go do tej pory klientów płatnej telewizji, jak i osób korzystających z sygnału telewizji naziemnej.

Nowy abonament - konsultacje ruszają

Do 24 marca, w ramach konsultacji społecznych, można zgłaszać uwagi do projektu. Do rozmów zaproszone zostały następujące instytucje i organizacje: Telewizja Polska, Polskie Radio, regionalne rozgłośnie publiczne, Poczta Polska, operatorzy czołowych sieci kablowych i platform cyfrowych, organizacje z branży telekomunikacyjnej i Związek Pracodawców Lewiatan.

Nowy abonament RTV - ile przyniesie wpływów?

Początkowo wpływy mają zmaleć. Pomimo abolicji docelowo jednak (przy założeniu obecnie obowiązującej stawki) nowy abonamenty przynieść ma dodatkowo 620 mln złotych. Jeżeli założenia te się sprawdzą, opłata abonamentowa może zostać obniżona.