Nowy "abonament RTV": zapłacimy minimalnie 100 zł. za "możliwość oglądania". Prawie wszyscy...

Opłata audiowizualna będzie prawie nieuchronna. Za "możliwość" oglądania/słuchania telewizji/radia zapłacimy 10-12 złotych miesięcznie.

Abonament RTV to, biorąc pod uwagę zamieszczane komentarze, drażliwy temat dla większości z Was. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje jednak od miesięcy nad zmianą finansowania mediów publicznych. Projekt prezentujący założenia nowej ustawy został złożony już pół roku temu na ręce Pani Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, lecz do tej pory nie wydała ona żadnej opinii na jego temat. W związku z tym Rada Programowa Telewizji Polskiej wyraziła nawet niedawno stanowczy protest wobec niedopuszczalnego opóźniania wejścia w życie nowych przepisów (obecnie mówi się o 2015 roku), które pozwoliłyby w większym zakresie na "wypełnienie misyjnej działalności nadawców publicznych".

Bogdan Zdrojewski zabiera głos

Sytuacja ta spowodowała, że w sprawie nowej formy finansowania mediów publicznych ponownie zabrał głos Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. W udzielonej właśnie wypowiedzi uspokajał, że prace nad nowymi przepisami wciąż trwają. Podał też kilka istotnych dla nas wszystkich informacji:

- opłata audiowizualna nie będzie pobierana za odbiór programu telewizyjnego czy radiowego, ale za możliwość tego odbioru, więc czy z niej skorzystamy, czy też nie i tak będziemy musieli zapłacić

- opłata nie będzie większa niż 10-12 zł miesięcznie

- ci, którzy zdecydują się na wniesienie jednorazowej opłaty za cały rok mogą liczyć na zniżkę (mają zapłacić maksymalnie 100 złotych)

- wciąż będą grupy osób zwolnionych z opłaty (np. renciści)

Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że ministerstwo planuje przeznaczyć część zebranych środków na wsparcie misyjnych treści w komercyjnych stacjach.