Nowy antywirus Symanteca

Symantec stworzył nowy program wykrywający wirusy w 32-bitowym środowisku Windows.

Striker32 jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony coraz bardziej inteligentnych “mikrobów”. Program zaprojektowano do walki z nowym wirusem W32.Bolzano i jego odmianami, tak głęboko ukrywającymi się w programach wykonywalnych, że uznawano je dotąd za niewykrywalne. Striker32 tworzy "izolatkę" ("clean room") umożliwiającą uruchamianie i analizowanie podejrzanych programów oraz usuwanie ich, jeśli zostały zainfekowane.

Jak stwierdził Jimmy Alderson z Meta Security Group, koncepcja izolatki jest "dobra, ale nie jest to skok jakościowy. Technologia ta jest podobna do przedstawianej już kiedyś przez programistów piaskownicy ("sandbox"). Używała ona jednak Javy".

Symantec zamierza także rozpowszechniać program Quarantine jako część swojego sztandarowego produktu - Norton AntiVirusa. Każdy zainfekowany program zidentyfikowany przez Striker32 zostaje umieszczany na twardym dysku w specjalnej "kwarantannie". Trzeci dodatek, Scan and Deliver, oferuje użytkownikom opcję przesłania zawirusowanych plików do Centrum Wirusów firmy (Symantec's AntiVirus Research Center) w celu ich analizy i naprawy.

Dotychczas w razie wykrycia wirusa, którego program nie potrafił usunąć, użytkownik był zmuszony czekać, aż firma zechce uzupełnić program o dodatkowe definicje wirusów i pobrać potem uaktualnienie z jej strony WWW.

Więcej wiadomości: www.idg.net www.symantec.com