Nowy chip

Firma Lucent Technologies stworzyła chipset dla telefonów przenośnych, który sprawi, że urządzenia te będą lżejsze i mniejsze, a ich baterie będą działały dłużej.

Nowy chip - "Digital Signal Processor" (DSP) spełnia rosnące oczekiwania producentów i użytkowników telefonów komórkowych: umożliwia serfowanie po Internecie i wysyłanie e-maili. Nowy DSP Lucenta pracuje z szybkością 100 MHz i przy napięciu tylko 1V. Większość chipów DSP dostępnych na rynku pobiera więcej energii, natomiast te, które "zadowalają się" napięciem jednego wolta, pracują znacznie wolniej. Oprócz zastosowania w telefonach komórkowych, układ zostanie wykorzystany w modemach, urządzeniach gospodarstwa domowego i sprzęcie elektronicznym.

Firma Lucent Technologies jest obecnie drugim co do wielkości (po Texas Instruments) producentem chipów DSP. Światowy rynek układów, które przekładają sygnały, takie jak światło i dźwięk na cyfrowy język komputera, warty jest obecnie ok. 4,4 mld USD. Analitycy przewidują, że zapotrzebowanie na telefony komórkowe wzrośnie w przyszłym roku o 70%.

Więcej informacji: news.cnet.com