Nowy chipset Intela

Intel wprowadza na rynek nowy chipset oparty na architekturze Xscale.

Intel wprowadza na rynek nowy chipset oparty na architekturze XScale. Produkt opracowano z myślą o zwiększeniu wydajności w zastosowaniach internetowych. Chipset IOP310 I/O będzie dostępny w czterech wersjach, z wbudowanymi procesorami taktowanymi zegarem od 333 MHz do 733 MHz. Maksymalny pobór energii przez urządzenia wynosi niewiele ponad 1 wat.

Wysoka wydajność produktu pozwoli na zastosowanie go w wielu zaawansowanych urządzeniach. Mylex, spółka-córka firmy IBM, oznajmiła już, że produkty Intela znajdą zastosowanie w kontrolerach pamięci RAID (Redundant Array of Independent Disks). Przedstawiciele Intela uważają, że produktami firmy zainteresują się przedsiębiorstwa, które zajmują się właśnie RAID, SAN (Storage Area Networks) czy NAS (Network Attached Storage).

Próbki chipsetu są już dostępne, pełna produkcja urządzeń (w wersjach do 600 MHz) rozpocznie się jeszcze przed końcem I kwartału przyszłego roku. Chipsety, sprzedawane w pakietach po 10000 sztuk, będą kosztować od 70 USD (wersja 333 MHz) do 93 USD (wersja 600 MHz). Niedługo po rozpoczęciu produkcji tych urządzeń firma rozpocznie też wytwarzanie chipsetów w wersji z procesorem 733 MHz.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele Intela, przedsiębiorstwo ma zwiększyć inwestycje przeznaczane na rozwój chipsetów i szybkich procesorów.


Zobacz również