Nowy dysk WD Black2 Dual Drive łączy HDD i SSD w jednej obudowie 2,5"

Użytkownicy laptopów bardzo często stają przed trudnym dylematem przy wyborze dysku twardego. W komputerach z miejscem wyłącznie na jeden HDD trzeba zdecydować się między zwykłym dyskiem talerzowym lub dyskiem opartym o pamięć typu flash. Oba rozwiązania mają wady i zalety, więc firma WD postanowiła umieścić w standardowej obudowie 2,5” jednocześnie dwa dyski. Nie jest to więc typowy dysk hybrydowy, gdzie pamięć flash jest wyłącznie buforem dla klasycznego dysku.

Użytkownik posiadający laptopa z jedną kieszenią na dysk stawiany jest przed trudnym wyborem: szybkość kontra pojemność. Zaletą nawet średniej klasy SSD jest znacznie wyższa prędkość zapisu i odczytu niż w przypadku dysków o klasycznej konstrukcji, nawet tych z najwyższej półki. Niestety SSD są nadal znacznie droższe o dysków talerzowych, a 128 GB pamięci typu flash potrafi kosztować więcej, niż 1 TB miejsca na dane w przypadku rozwiązań talerzowych.

Produkt o nazwie WD Black2 Dual Drive jest naprawdę bardzo dobrym pomysłem. W środku tego “dysku” znalazły się tak naprawdę dwa moduły - SSD i klasyczny HDD - znajdujące się razem w jednej obudowie. Dzięki temu możliwe jest nareszcie podłączenie do laptopa z jednym slotem mniejszego dysku typu flash w celu zainstalowania na nim systemu razem z dużym talerzowym dyskiem przeznaczonym do składowania danych.

Nowy dysk WD Black2 Dual Drive łączy HDD i SSD w jednej obudowie 2,5"

Dysk WD SSD i HDD w jednym

Nie jest to klasyczne rozwiązanie hybrydowe nazywane SSHD, które wykorzystuje pamięć flash jako bufor przy zapisie danych. Niestety, produkt WD łączący w jednej obudowie oba typy pamięci nie będzie też nigdy tak wydajne, jak dwa dyski podłączone osobno - w końcu oba korzystają z jednego gniazdka SATA, co ogranicza przepustowość. Będzie to odczuwalne zwłaszcza podczas przenoszenia danych z SSD na HDD i na odwrót.

Zobacz również: