Nowy edytor graficzny Microsoftu

Koncern z Redmond umieścił na swojej stronie internetowej testową wersję edytora graficznego o kodowej nazwie Acrylic. Aplikacja, jak zapewnia producent, ma umożliwiać zarówno edycję grafiki wektorowej, jak i rastrowej.

Acrylic Beta - testowa wersja edytora grafiki Microsoftu

Acrylic Beta - testowa wersja edytora grafiki Microsoftu

Program wymaga jednak dość wydajnego komputera - do poprawnego działania edytora zalecany jest system operacyjny Windows XP z dodatkiem Service Pack 2, procesor Pentium 4, 512 MB pamięci RAM i 500 MB wolnej przestrzeni na dysku twardym. Warto także zaopatrzyć się w tablet graficzny czuły na nacisk rysika, z obsługą interfejsu WinTab.

Z informacji przedstawionych przez producenta wynika, że Acrylic umożliwia otwieranie i zapisywanie dokumentów w formatach aplikacji firmy Adobe - Photoshopa i Illustratora oraz innych edytorów, jak również eksport dokumentów do formatu PDF.

Silnik aplikacji oparty jest na technologii firmy Creature House, kupionej przez Microsoft w 2003 r., a zastosowanej przez nią w programie Expression. Do tego czasu aplikacja była dostępna na platformę Mac, jednak z Acrylic mogą korzystać jedynie posiadacze pecetów.

Nie znane są jak dotąd żadne szczegóły dotyczące rynkowej premiery oprogramowania, jak również cena. Tymczasowa wersja aplikacji jest dostępna do pobrania za darmo ze strony Microsoftu - można z niej korzystać do 1 października. Plik instalacyjny zajmuje 77 MB. Aby pobrać plik, należy utworzyć konto Microsoft .NET Passport oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy (uwaga: konieczne jest wypełnienie pól z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania!).

Więcej informacji: Microsoft.

Aktualizacja: 16 sierpnia 2005 11:15

Koncern zaprezentował właśnie drugą edycję CTP (Community Technology Preview) programu Acrylic. W wersji tej znalazła się obsługa języka XAML (Extensible Application Markup Language), dzięki czemu z aplikacji będą mogli skorzystać także użytkownicy najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, Windows Vista (ukaże się on w 2006 r.).

W nowym wydaniu programu znalazło się także wiele nowych efektów, tekstur, gradientów i wzorów pędzli.

Jak poinformował producent, poprzednia wersja CTP programu została pobrana ok. 200 tys. razy.

Przypomnijmy, że XAML został stworzony dla potrzeb środowiska graficznego Visty, Windows Presentation Foundation (znanego wczesniej jako Avalon). Ma on służyć do programowania interfejsów graficznych aplikacji, umożliwiając wykorzystanie funkcji, które wprowadzi WPF. Jedną z zalet XAML jest także tworzenie interfejsu graficznego oddzielnie od właściwego kodu aplikacji.


Zobacz również