Nowy gigant mocy obliczeniowej uruchomiony

Budowany w amerykańskim laboratorium rządowym w Los Alamos nowy superkomputer ustanowił nowy rekord mocy obliczeniowej. Maszyna bije na głowę BlueGene/L - superkomputer niepodzielnie rządzący dotychczas na liście najszybszych superkomputerów. Wszystko jednak "zostaje w rodzinie" - Roadrunnera (bo tak brzmi nazwa nowego króla prędkości) zbudowali naukowcy z IBM.

Roadrunner jest zdolny wykonać w ciągu sekundy biliard operacji zmiennoprzecinkowych - z mocą 1 petaflopsa maszyna przewyższa BlueGene/L ponad dwukrotnie. Amerykański Departament Energii oraz IBM poinformowały o tym osiągnięciu w poniedziałek, 9 czerwca. Moc obliczeniową maszyny idealnie oddaje porównanie, jakiego użył Thomas P. D'Agostino, administrator Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego USA. Przekonuje on, że gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi (ponad 6 miliardów) wzięli do ręki kalkulatory i wykonywali na nich obliczenia 24 godziny na dobę przez cały tydzień, zajęłoby im 46 lat obliczenie tego, co Roadrunner może policzyć w jeden dzień.

BlueGene/L wyposażony w 212 992 procesorów wykazuje się mocą 478,2 teraflopsów. Roadrunner posiada mniej niż 20 tys. CPU, a jest dwa razy szybszy. Skąd więc taka rożnica w osiągach? Roadrunner to przedstawiciel nowego typu superkomputerów - maszyn hybrydowych, w których obok konwencjonalnych CPU (w tym wypadku - 6948 Opteronów AMD) ogólnego przeznaczenia stosuje się "dopalacze", czyli jednostki pomocnicze przeznaczone do specjalnych zadań obliczeniowych. Tę rolę w Roadrunnerze pełni 12 960 układów Cell (tych samych, które stosuje się w konsoli Sony Playstation 3). Dzięki takiemu rozwiązaniu obniżyć ma się znacznie zużycie energii w porównaniu z komputerami opartymi wyłącznie o CPU x86. Zapotrzebowanie Roadrunnera na energię wynosi trzy megawaty, co porównywalne jest z dużym podmiejskim centrum handlowym. Łączna liczba rdzeni procesorów w Roadrunnerze wynosi 116 640.

O nowym superkomputerze koncernu IBM było głośno jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy. Po raz pierwszy o Roadrunnerze informowaliśmy we wrześniu 2006 r. - IBM wygrał wtedy przetarg na jego budowę, a zlecającym był Departament Energii USA. Koszt budowy maszyny wyceniono początkowo na 110 mln. USD, a ostatecznie wyniósł on 133 mln. Roadrunner posłuży jako platforma do badań nad energią jądrową w Narodowym Laboratorium Los Alamos (Nowy Meksyk) w tym do przeprowadzania symulacji broni jądrowej. Komputer zostanie wykorzystany do zarządzania amerykańskim arsenałem nuklearnym, jak również do rozwiązywania światowych problemów energetycznych. Maszyna ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

W ciągu 11 lat moc obliczeniowa komputerów zwiększyła się tysiąckrotnie. Następnym celem jest przełamanie bariery jednego tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (egzaflops).

Więcej informacji: New York Times