Nowy hybrydowy Momentus XT. Najszybszy na świecie dysk twardy dla laptopów

Seagate wprowadza do sprzedaży drugą generację hybrydowego dysku Momentus XT. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla osób oczekujących bardzo dużej wydajności.

Nowy Momentus XT to zdaniem firmy Seagate najszybszy twardy dysk na świecie przeznaczony dla laptopów. 2,5-calowe urządzenie cechuje hybrydowa konstrukcja zapewniająca korzyści jakie wynikają z połączenia standardowego dysku twardego (dwa talerze, 7200 obr./min.) z pamięcią NAND flash.

Druga generacja oferuje w porównaniu do pierwszej kilka istotnych zmian:

- zwiększona do 750 GB pojemność (wcześniej - 500 GB)

- dwukrotnie większa pojemność pamięci NAND flash, która wynosi obecnie 8 GB

- nowe pamięci Single Level Cell NAND flash, które są dwukrotnie szybsze od wykorzystywanych poprzednio

- interfejs SATA 6 Gb/s (poprzednio SATA 3 Gb/s)

- technologia zarządzania pamięcią flash FAST Factor (zapewnia szybszy dostęp do aplikacji i poprawia ogólnie szybkość działania systemu)

- rozruch FAST Factor (skrócony o połowę czas uruchamiania komputera)

- 4096 bajtów na sektor (poprzednio: 512)

Jeżeli chodzi o wydajność, producent zapewnia, że nowy produkt jest o 70% szybszy od pierwszych dysków Momentus i nawet o trzy razy szybszy od standardowych HDD.

Oczywiście nowość nie jest przeznaczona wyłącznie dla najbardziej wydajnych komputerów przenośnych (np. modele dla graczy, czy stacje robocze). Można ją bowiem z powodzeniem wykorzystać również w przypadku ich stacjonarnych odpowiedników, szczególnie tych o niewielkich wymiarach.

Momentus XT 750 GB został wyceniony na 245 USD.

Więcej informacji na temat urządzenia znajdziecie pod tym adresem (plik PDF).